Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wiemy, ilu zgłoszono kandydatów na nowych członków KRS. Wśród nich jest Teresa Kurcyusz-Furmanik

Do Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków Krajowej Rady Sądownictwa . Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że w czwartek upłynął termin przedstawiania kandydatur. Na razie oficjalnie CIS nie ujawnia nazwisk zgłoszonych osób. Z ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że w gronie tym jest sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik, która kandyduje na członka Krajowej Rady Sądownictwa z poparciem Klubów „Gazety Polskiej” i środowiska Strefy Wolnego Słowa.

succo / pixabay.com

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, w ciągu zaledwie paru dni udało się zebrać kilka tysięcy podpisów pod kandydaturą sędzi Teresy Kurcyusz-Furmanik. Oznacza to, że mogła się ona już oficjalnie starać o miejsce w Krajowej Radzie Sądownictwa, gdzie kandyduje z poparciem Klubów „Gazety Polskiej” i środowiska Strefy Wolnego Słowa.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Niesamowity sukces Klubów „Gazety Polskiej”. Mamy naszą kandydatkę do KRS!

- Generalnie rzecz biorąc, najwyższy czas, by na salę sądową powróciła godność sędziowska, a społeczeństwo zaakceptuje nas jeśli zrozumie, że stanowimy odcinającą się od czasów PRL-u jedność, godnie reprezentującą wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej – mówi nam sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o KRS wyboru 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.
Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tys. obywateli. Kandydaci wskazywani są spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych.

- Czas na zgłaszanie sędziów - kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa - upłynął w czwartek. Do marszałka Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń – poinformował Andrzej Grzegrzółka, dyrektor CIS.

Grzegrzółka zaznaczył, że „zgodnie z ustawą o KRS, najbliższe dni poświęcone będą na pozyskanie informacji z właściwych sądów o dorobku orzeczniczym kandydatów”, sprawdzane będą także podpisy złożone pod kandydaturami.

- Po zakończeniu tych czynności personalia kandydatów zostaną upublicznione - oświadczył dyrektor CIS.

Marszałek Sejmu zgłoszenia kandydatów niezwłocznie przekazać ma posłom i podać je do publicznej wiadomości. Następnie marszałek Sejmu zwraca się do klubów poselskich o wskazanie spośród zgłoszonych osób, w terminie siedmiu dni, kandydatów na członków Rady.

Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Właściwa komisja sejmowa wybierając spośród osób wskazanych przez kluby ustalać ma listę piętnastu kandydatów na członków Rady, przy czym na liście tej uwzględnia się co najmniej jednego kandydata wskazanego przez każdy klub poselski.

Izba ma wybierać członków KRS co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.
Według przepisu przejściowego, przy pierwszym wyborze KRS według nowych przepisów, propozycje kandydatów na członków Rady zgłasza się marszałkowi Sejmu w terminie 21 dni od dnia obwieszczenia w „Monitorze Polskim”. Obwieszczenie ws. rozpoczęcia procedury zgłaszania kandydatów na członków KRS ukazało się 4 stycznia.

Mandat obecnych sędziów-członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, „nie dłużej jednak niż przez 90 dni” od dnia wejścia nowelizacji w życie.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sejm #reforma sądownictwa #sędziowie #KRS

redakcja