Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje, że w 52 proc. szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych nie przeprowadzono referendów strajkowych. Większość placówek będzie pracowała bez problemów - zapewnia resort.
Sławomir Broniarz w RMF FM podał, że ZNP dał rządowi 35 dni na przedstawienie propozycji.
Dzisiaj wiemy, że rząd nie przedstawił żadnych propozycji. Raczej mówi o przeszłości, a nie przyszłości. Tak oficjalnie wyniki (referendum strajkowego -red.) będą podawane pewnie w godzinach południowych, aczkolwiek nadal są szkoły, które jeszcze zliczają te wyniki. Około 85 proc. szkół weszło w spór zbiorowy, a około 90 proc. nauczycieli, którzy brali udział w referendum, poparło decyzję o strajku
– powiedział dziś rano Sławomir Broniarz.
Procedury sporu zbiorowego w styczniu rozpoczęły ZNP i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność – Oświata" należący do FZZ, prowadzą referenda strajkowe. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.
"Formalnie do strajku mamy dwa tygodnie. Strajk ma rozpocząć się w ósmym dniu kwietnia. Dzisiaj rozpoczynamy rozmowę. Ale gdybyśmy badali, jeżeli to jest dla kogokolwiek ważne, mój nastrój, to raczej jestem zdecydowany, że pewnie do tego strajku dojdzie i będzie musiało dojść. Moja kampania wyborcza nie ma żadnego związku z tym wydarzeniem"
– stwierdził przewodniczący ZNP.
Tymczasem w poniedziałkowym komunikacie MEN, powołując się na dane przekazane przez dyrektorów szkół i przedszkoli oraz kuratoria oświaty, zapewniło, że "zdecydowana większość publicznych przedszkoli będzie pracowała bez problemów, a większość dyrektorów szkół deklaruje, że egzaminy w ich szkołach odbędą się bez zakłóceń".
Duża część szkół i placówek nie przystąpiła do referendum strajkowego. Zdecydowana większość publicznych przedszkoli będzie pracowała bez problemów, a większość dyrektorów szkół deklaruje, że egzaminy w ich szkołach odbędą się bez zakłóceń. pic.twitter.com/FFXsspXj8w
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) 25 marca 2019
Z danych MEN wynika, że w około 71 proc. publicznych przedszkoli, w 52 proc. szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych nie przeprowadzono referendów strajkowych. Biorąc pod uwagę jedynie szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe, odsetek ten wynosi 62 proc.
"Oznacza to, że większość placówek w całym kraju będzie pracowała bez problemów. To ważna informacja dla rodziców i uczniów, którzy przygotowują się do egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych oraz maturalnych"
– informuje MEN.
[polecam:https://niezalezna.pl/264587-co-z-egzaminami-szydlo-zapewnia-odbeda-sie-bo-dla-rzadu-priorytetem-sa-uczniowie]