Zdenerwowanie, lęk, wstyd i bezradność - takie emocje towarzyszą Polakom, kiedy mają opisać obecną sytuację w Polsce. Zdaje się, że polskie społeczeństwo zaczyna coraz bardziej śledzić bieżące wydarzenia, a co za tym idzie - rozumieć, z czym wiążą się bezprawne działania ekipy Tuska...
Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w ramach najnowszego badania, zapytało Polaków o emocje związane z bieżącą sytuacją w naszym kraju. Ankietowani mieli do wyboru 15 uczuć z listy. Wnioski, jakie płyną z tegoż badania, nie są dla rządzących dobrą wiadomością. Ale czy skłonią do autorefleksji...?
Pierwsze grupy emocji odczuwanych w odniesieniu do bieżących wydarzeń w Polsce to:
Aż 31 proc. ankietowanych wskazało "bezradność i bezsilność", natomiast "złość, wściekłość, gniew" – 26 proc.
Duża część respondentów, bo aż 22 proc. wybrała również - "przygnębienie, smutek, żal" oraz "znużenie" (21 proc.). I co niepokojące - dopiero na ósmym miejscu zestawienia uplasowało się odczucie, które można określić mianem "neutralnego". Precyzując - jest to "zdziwienie", które wybrało 25 proc. respondentów.
Radość i szczęście odczuwa zaledwie 18 proc. respondentów, zaś ulgę i odprężenie – 16 proc.
Nieco bardziej krytycznie - bo odrazę – 15 proc. i upokorzenie – 9 proc.
A tak ilustruje to wykres:
Zdenerwowanie (42%), lęk (40%), wstyd (36%), bezradność (31%), złość (26%).
— Norbert Maliszewski (@nmaliszewski) February 1, 2024
Pycha kroczy przed upadkiem. To są emocje związane z bieżącą sytuacją w Polsce (CBOS).
Wyniki działalności rządu premiera Donalda Tuska od czasu objęcia przezeń władzy?
40% ocenia dobrze
42% źle… pic.twitter.com/YAxipLBLhW
Odczuwane przez Polaków stany emocjonalne różniły się znacząco w zależności od tego, za którym ugrupowaniem politycznym opowiada się dany uczestnik badania.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ CBOS zbadał również reakcję społeczeństwa polskiego na powołanie rządu Donalda Tuska. I tutaj - dla szefa PO - zaczyna się prawdziwa lawina niepokojących sygnałów.
Z badania wynika, że aż 37 proc. respondentów odczuwa lęk i obawę, że będzie gorzej. Gorszy - choć niewiele - wynik odnotował tylko Jan Olszewski.
Co ciekawe, również 37 proc. badanych wskazało na lęk w przypadku obejmowania urzędu premiera przez Donalda Tuska sprzed kilkunastoma lat (2011 rok).
Reakcje społeczne na powołanie nowego rządu. pic.twitter.com/RHANetqI2v
— CBOS (@CBOS_Info) January 31, 2024