- Polski rynek medialny po 89 roku to jest rynek niespotykany w Europie. Szereg państw w Unii Europejskiej: Francja, Hiszpania, Niemcy, czyli te największe, mają bardzo ścisłe regulacje zarówno dotyczące koncentracji kapitału, jeśli chodzi o koncesje, ale również koncentracji krzyżowej w różnych obszarach mediów - mówił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem w programie TVP #Jedziemy.
Parlamentarny zespół ds. wolności mediów przyjął w czwartek stanowisko w związku z przygotowanym przez posłów PiS projektem nowelizacji ustawy medialnej. W środę grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. W projekcie wskazano m.in, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).
Dziennikarze TVN-u przekonują, że zmiany mają uderzyć w ich stację. - Przewlekający się proces koncesyjny dla TVN 24 i ostatnia legislacyjna inicjatywa posłów PiS zmierza w istocie do usunięcia z Polski niezależnej grupy medialnej TVN - napisała grupa w oświadczeniu.
Do sprawy na antenie TVP Info odniósł się wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. - Czy to jest lex TVN? - zapytał Michał Rachoń.
- To jest lex standardy europejskie panie redaktorze - odpowiedział polityk. - Polski rynek medialny po 89 roku to jest rynek niespotykany w Europie. Szereg państw w Unii Europejskiej: Francja, Hiszpania, Niemcy, czyli te największe, mają bardzo ścisłe regulacje zarówno dotyczące koncentracji kapitału, jeśli chodzi o koncesje, ale również koncentracji krzyżowej w różnych obszarach mediów - mówił.
- W Niemczech nie może być tak, żeby właściciel wielkiej stacji telewizyjnej, był również właścicielem gazet. Tego typu regulacje są Polsce potrzebne. My jako Solidarna Polska już w 2017 roku proponowaliśmy przepis dekoncentracyjny i z radością przyjmujemy propozycje, które wprowadzają standardy unijne w tym zakresie w Polsce
- podkreślił gość TVP Info.
- Chciałbym zwrócić uwagę na to, o czym mówi ta ustawa. Ustawa mówi wyłącznie o tym, że właściciel może być spoza Unii Europejskiej, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i posiadać 49 procent udziału i tyle. Takie przepisy obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej i dotyczy to tego, kto może być właścicielem dużych przedsiębiorstw medialnych w Polsce
- stwierdził Sebastian Kaleta.
Michał Rachoń zapytał, czy w obecnej sytuacji medialnej, takie rozwiązania faktycznie nie uderzyłyby w TVN, który jest częścią amerykańskiej grupy Discovery. - W ostatnich latach stacja TVN przechodziła z rąk do rąk, z jednej firmy do drugiej. Aktualnie dużo mówi się o tym, że szykuje się kolejna sprzedaż. Wydaje mi się, że panika która jest wokół tego rozsiewana, jest kompletnie sprzeczna z przepisami, które są proponowane - odpowiedział wiceminister.