Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Doradztwo biznesowe dla małych firm: na czym polega? Jak wzmocni Twój biznes?

Gdy jedne firmy się rozwijają, inne w tym samym czasie borykają się z kłopotami. Jeśli przedsiębiorca nie wie, jak sobie z nimi poradzić, albo potrzebuje wsparcia, w jakim kierunku się podążać powinien skorzystać z usług konsultingowych. Na czym polega doradztwo biznesowe? Jak wybrać właściwą firmę?

Doradztwo biznesowe
Obraz Werner Heiber z Pixabay

Na czym polega doradztwo biznesowe

Doradztwo biznesowe to pakiet porad, których celem jest zidentyfikowanie źródła problemów, z jakimi mierzy się firma oraz zaproponowanie rozwiązania, które pomoże przezwyciężyć i zwiększyć zyski przedsiębiorstwa. Z usług konsultingowych korzystają nie tylko przedsiębiorcy mający trudności, ale też szukający nowych dróg rozwoju albo planujących reorganizację, lub przebranżowienie. Co oznacza, że doradztwo biznesowe w praktyce obejmuje wiele usług o bardzo szerokim zakresie, od marketingu przez zarządzanie zasobami ludzkimi, aż po transakcje kapitałowe lub wdrożenie nowych technologii.

Zasadniczo praca konsultanta składa się z trzech podstawowych etapów:

 • audyt, czyli analiza kondycji firmy lub działu, przeprowadzana na podstawie dokumentów oraz rozmów z właścicielem;
 • stworzenie planu naprawczego albo rozwojowego (w zależności od celu konsultacji), który ma pomóc firmie osiągnąć zamierzone wyniki, np. poprawę sytuacji finansowej albo wejście na nowe rynki;
 • pomoc we wdrożeniu zaproponowanych rozwiązań np. w formie szkoleń dla pracowników.

Proces doradczy trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Tyle czasu potrzeba, aby poznać problem i zaproponować skuteczne rozwiązanie. Zwykle towarzyszą mu spotkania konsultanta z właścicielem i pracownikami.

Obszary działania doradztwa biznesowego

Najczęściej doradztwo biznesowe dla małych firm działa w zakresie:

 • finansów – są to na przykład porady dotyczące optymalizacja podatkowej albo rozwiązań prawnych;
 •  cyfryzacji – czyli wdrożenie nowych wydajnych systemów i sieci informatycznych, dobór oprogramowania, poprawa bezpieczeństwa danych;
 • opracowania strategii umożliwiającej ekspansję na nowe rynki, tworzenie modelu biznesowego albo prowadzenie nowych produktów i usług;
 • czynności operacyjnych w firmie – zwykle konsultacje dotyczą konkretnych działów np. opracowywanie strategii marketingowych, zarządzanie procesami, outsourcing, usprawnienie obiegu dokumentów;
 • HR – wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem pracownikami np. rekrutacja, reorganizacja, budowa systemów motywacyjnych.

Kiedy warto skorzystać z doradztwa biznesowego

Pomoc wyspecjalizowanych doradców przyda się kiedy:

 • firma planuje wejść na nowy rynek;
 • w przedsiębiorstwie pojawiają się problemy;
 • planowana jest reorganizacja albo duża redukcja pracowników;
 • właściciele mają podjąć ważną decyzję strategiczną, np. zakup dużej inwestycji, podpisanie istotnej umowy;
 • planowana jest zmiana struktury właścicielskiej;
 • trzeba wybrać optymalną formę księgowości;
 • firma chce pozyskać kapitał na rozwój np. z funduszy unijnych;
 • brakuje standardów komunikacji wewnątrz i na zewnątrz firmy;
 • firma nie generuje zysków, pomimo małej konkurencji;
 • planowany jest rebranding.

Ile kosztuje doradztwo biznesowe dla małych firm?

Cena za usługę zależy od wielu czynników: renomy firmy doradczej, zakresu działań, wielkości przedsiębiorstwa oraz branży. Koszty różnią się też, w sytuacji, kiedy ma to być jednorazowe spotkanie albo opracowanie strategii wymagające wielu rozmów. Średnia cena za godzinę konsultacji zaczyna się od ok. 300 zł. W dużych miastach może być on większy.

Czym kierować się w wyborze doradcy biznesowego?

Silna marka to gwarancją sukcesu. Dlatego warto skorzystać z usług doradcy, który ma duże doświadczenie w obszarze, który wymaga wsparcia. W tym celu warto sprawdzić referencje od innych klientów oraz opinie o zatrudnionych doradcach. Wiele informacji z pewnością znajdziemy na stronie internetowej firmy. Tam też powinny być opisany zakres i program świadczonych usług konsultingowych.

Trzeba pamiętać, że doradztwo biznesowe dla małych firm polega na szczegółowej analizie kondycji przedsiębiorstwa, więc konsultant będzie miał dostęp do danych poufnych. Z tego powodu musi to być to firma, która wzbudzi nasze zaufanie.

Doradców z rekomendacjami od zadowolonych klientów znajdziemy np. w serwisie Fixly.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
artykuł sponsorowany
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo