Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Ekonomiści: RPP utrzyma w lutym stopy procentowe bez zmian

Ponad 93 proc. ekspertów ankietowanych przez „Obserwatora Finansowego” uważa, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma w lutym 2024 r. stopy procentowe NBP na tym samym poziomie.

Ankieta "Obserwatora Finansowego"
Obserwator Finansowy - NBP

Redakcja „Obserwatora Finansowego” kolejny raz zaprosiła opiniotwórczych ekonomistów do udziału w ankiecie. Pytania dotyczyły utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz ewentualnej wielkości ich obniżki przez Radę Polityki Pieniężnej w lutym 2024 r., a także tego, kiedy inflacja w Polsce wróci do celu. Kolejne pytania dotyczyły rezygnacji przez rząd z tarcz antyinflacyjnych oraz tego, czy rozwój sztucznej inteligencji będzie miał konsekwencje makroekonomiczne.

Wśród ekspertów odpowiadających na powyższe pytania „Obserwatora Finansowego” 93,1 proc. uważa, Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Mimo zaznaczenia, że RPP nie obniży stóp, to prawie 21 proc. z tych osób sądzi, że ewentualna obniżka wyniosłaby 25 pb.

Ponad połowa respondentów, bo aż 51,7 proc. jest zdania, że inflacja wróci do celu w 2025 r., 27,6 proc. wskazuje na 2026 r., a 20,7 proc. – 2024 r.

Wśród ankietowanych ekonomistów 58,6 proc. sądzi, że rząd zrezygnuje z tarcz antyinflacyjnych. Większość z nich nie ma też złudzeń, co do tego, że rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na makroekonomię. Na konsekwencje z tym związane wskazało aż 92,9 proc. badanych ekonomistów.

Ankieta „Obserwatora Finansowego” została skierowana do 115 ekonomistów 2–5 lutego 2024 r.

Eksperci, którzy udzielili odpowiedzi, reprezentowali 27 instytucji, firm i ośrodków m.in.: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, PKO BP, Pekao SA, PZU SA, Alior Bank, Velo Bank, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Leona Koźmińskiego, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Warsaw Enterprise Institute, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, BTFG Audit, BTFG Advisory, X-Trade Brokers, Quercus TFI, DMK/AceMarketU /NiezależnyDomMaklerski.

„Obserwator Finansowy” to portal i czasopismo prezentujące ciekawe i wnikliwe artykuły, analizy, wywiady, raporty i dane ekonomiczne. Działa od 2009 r. w ramach Narodowego Banku Polskiego, od grudnia 2021 r. także w drukowanej odsłonie, zaś od lutego 2023 r. jako kwartalnik, który można nabyć w wybranych kioskach i stacjach paliw w całej Polsce.

Dorobkiem „Obserwatora Finansowego” jest kilkadziesiąt tysięcy artykułów, dostępnych dla wszystkich, które są przekrojem najważniejszych tematów gospodarczych w Polsce i na świecie. Autorami tekstów są eksperci NBP, naukowcy, ekonomiści, a także znani dziennikarze. „Obserwator Finansowy” zajmuje 4. miejsce w rankingu najbardziej opiniotwórczych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym (ranking Instytutu Monitorowania Mediów za 2023 r.).

Najnowszy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” jest dostępny w kioskach.

 Źródło: NBP

 

#Bank centralny #NBP

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo