Miejsca pochówku bliskich w litewskiej stolicy można odwiedzać także wirtualnie. Rejestr Cmentarzy Miejskich w Wilnie co roku aktualizuje mapy stworzone na podstawie zdjęć z dronów. Zdigitalizowano już 43 bazy samorządowych nekropolii.
Nie wiesz, gdzie spoczywa Twój krewny? To nie problem. Wystarczy podać dane zmarłego w wirtualnej bazie, a rejestr poda dokładne współrzędne umożliwiające dotarcie do jego grobu.
Wirtualne narzędzie jest również przydatne, gdy chcemy zadbać o groby zmarłych, którzy nie mają bliskich w Wilnie. Osoba chcąca zapić znicz w naszym imieniu, by odwiedzić grób i zaopiekować się nim nie będzie musiała zbyt dużo czasu spędzić na jego poszukiwania.
W trakcie opracowywania map nekropolii fotografowano każdy nagrobek za pomocą dronów. Na tej podstawie sporządzano ortofotografie nekropolii i naniesiono na plany cmentarzy. Po zdigitalizowaniu i wprowadzeniu do bazy danych wszystkich ksiąg metrykalnych połączono je z miejscami pochówku.
W wirtualnym rejestrze stołecznych cmentarzy można znaleźć groby bliskich, nawet jeśli nie znamy dokładnego nazwiska. Jeśli informacja na nagrobkach jest wyryta cyrylicą, a w księgach metrykalnych jest ona zapisana w języku litewskim to w bazie jest to już ze sobą powiązane.
Groby można przeszukiwać w języku litewskim, angielskim, polskim, rosyjskim lub hebrajskim.
Wirtualny rejestr cmentarzy ułatwia odnalezienie również grobów znanych osób np. na Cmentarzu na Rossie czy na Cmentarzu Antokolskim.
Każdy może dodać do wirtualnego rejestru grobów zdjęcia miejsc pochówku i pomnika oraz przesłać uwagi. Mogą one dotyczyć nieodnalezienia szukanego grobu lub zauważenia błędów i nieścisłości w rejestrze. Z bazy można korzystać zarówno na sprzęcie domowym, jak i na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu rozwiązaniu z rejestru można skorzystać będąc już na cmentarzu.