"Ten kredyt pozwoli uruchomić liczne projekty rozwojowe i produkcyjne" w Iranie - oświadczył Seif. - Pokazuje to zainteresowanie społeczności międzynarodowej w nawiązaniu długotrwałych stosunków bankowych z Iranem".
Rzecznik prasowy Exim Banku potwierdził podpisanie umowy agencji AFP dodając, iż trzy irańskie banki już do niej przystąpiły, a dziewięć kolejnych zamierza niedługo to zrobić. Rzecznik także sprecyzował, iż kredyt ma na celu "sfinansowanie różnych projektów w Iranie (...) realizowanych przez południowokoreańskie firmy".
W ramach porozumienia nuklearnego zawartego ze światowymi mocarstwami (Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Rosja, Chiny i Niemcy) Iran zrezygnował z militarnych ambicji nuklearnych, co pozwoliło częściowo znieść sankcje międzynarodowe w styczniu 2016 roku. "Jednym z problemów wynikających z sankcji międzynarodowych było zawieszenie umów kredytowych" - tłumaczył w czwartek Seif.
Mimo wejścia w życie porozumienia nuklearnego, największe banki międzynarodowe dotychczas odmawiały współpracy z Iranem, obawiając się sankcji lub innych działań ze strony władz amerykańskich.
Stanowisko prezydenta USA Donalda Trumpa, mocno sprzeciwiającego się porozumieniu nuklearnemu, tym bardziej utrudniło normalizację relacji finansowych między Iranem i największymi bankami międzynarodowymi.
Irańskie władze spodziewają się, iż ogłoszona umowa doda odwagi innym azjatyckim i europejskim instytucjom finansowym w kwestii współpracy z Teheranem. "Mam nadzieję, że będziemy mogli ogłosić więcej pozytywnych wieści w najbliższych dniach czy miesiącach" - oświadczył Seif.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani regularnie przypomina, iż jego kraj potrzebuje gigantycznych inwestycji zagranicznych, by ożywić gospodarkę i zmniejszyć poziom bezrobocia, który sięga 12,7 proc.
Korea Południowa jest ważnym partnerem handlowym Iranu. Wcześniej Seul znacznie ograniczył swoje relacje z Teheranem z powodu międzynarodowych sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na irański program nuklearny.