24 sierpnia Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy wprowadzają do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie tworzące zestaw „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo”.
W ramach współpracy pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy, z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy zaplanowano wspólną emisję zestawu monet polsko-ukraińskich – „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo”. W zestawie znajdują się dwie srebrne monety kolekcjonerskie – polska o nominale 10 złotych oraz ukraińska o nominale 10 hrywien. Zostały one zaprojektowane w wyjątkowy sposób tak, że ich projekt tworzy kompozycyjną całość, a połączone układają się w kształt serca.
Monety zaprojektowane przez ukraińskiego artystę Wołodymyra Tarana będą dostępne zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Łączny nakład emisyjny zestawów wyniesie do 10 000 sztuk, z czego połowa nakładu będzie produkowana i sprzedawana w Polsce, a połowa w Ukrainie.
Rewersy monet polskiej i ukraińskiej przedstawiają dwie postacie siedzące przy stole, dzielące się chlebem i winem. Poniżej znajduje się element zdobniczy, który po złożeniu dwóch monet utworzy na tle obrusu kwiat – symbol nadziei, życia i rozwoju.
Awersy monet przedstawiają wstęgi w barwach flag Ukrainy i Polski. Zdobione są godłem Ukrainy oraz wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W dolnej części monet znajdują się ozdobne rysunki przedstawiające ludzkie postacie. Kompozycje symbolizują obecną sytuację obu krajów: ukraińska moneta uosabia niebezpieczeństwa wojny i opór ludu, a polska pokazuje pomoc i współczucie.
Kontekst emisji tego wyjątkowego zestawu monet opisuje Artur Adamski w folderze towarzyszącym emisji monet:
– Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do jednego z największych kryzysów humanitarnych we współczesnej historii tej części świata. Od początku wojny dziesiątki tysięcy Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, znajdowało każdego dnia schronienie w Polsce, otrzymując niezbędną pomoc już na granicy. Polskie rodziny przyjęły do swoich domów miliony Ukraińców, nikt nie został bez dachu nad głową.
Artur Adamski podkreśla wartości, jakie są istotne w obecnych relacjach obu narodów:
– Broniący Ojczyzny Ukraińcy z wdzięcznością podkreślają, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo najbliższych, życzliwy stosunek do ich rodzin i możliwość kontynuowania nauki przez dzieci.
Aktywne działania Polaków przyczyniły się do tego, że Polska stała się jednym z państw najaktywniej wspierających Ukrainę w jej walce o niepodległość:
– Solidarność z walczącymi o wolność jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości narodowej. (…) [Polska] nie szczędzi sił ani środków, by wesprzeć Ukrainę, przekazuje obrońcom znaczną część własnego uzbrojenia. Ukraińcy i Polacy doskonale wiedzą, że łączy ich znacznie więcej niż dzieli i nic nie może być cenniejsze niż skarb wzajemnej przyjaźni i braterstwa.
– podkreśla Artur Adamski.
Tegoroczna emisja monet to druga wspólna inicjatywa NBU oraz NBP. W 2012 r. oba banki wyemitowały z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010–12 srebrne monety kolekcjonerskie – podobnie jak obecnie – tworzące zestaw. Narodowy Bank Polski planuje przekazanie na rzecz Ukrainy dochodu ze sprzedaży zestawu srebrnych monet kolekcjonerskich „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo” w formie bezzwrotnego humanitarnego wsparcia finansowego.
Nominał 10 złotych oraz 10 hrywien
Metal Ag 999/1000
Stempel lustrzany
Dodatkowa technologia tampondruk
Wymiary jednej monety 26,42 x 50,00 mm
Masa jednej monety min. 31,10 g
Projektant Wołodymyr Taran
Emitent NBP (10 złotych)/NBU (10 hrywien)
Całkowity nakład zestawu monet – do 10 000 szt. (5 000 szt. wyprodukowane przez Mennicę Polską SA, 5 000 szt. wyprodukowane przez Wytwórnię Banknotów i Monet Narodowego Banku Ukrainy).
Połowa nakładu zestawów przeznaczona do sprzedaży przez NBP będzie dostępna do sprzedaży w kasach Oddziałów Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.
Nakład przeznaczony do sprzedaży w Ukrainie będzie dystrybuowany poprzez oficjalne banki dystrybucyjne oraz poprzez sklep internetowy Narodowego Banku Ukrainy.
Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską historią, kulturą, nauką i tradycją.
Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota i srebra, mogą być dodatkowo uatrakcyjnione poprzez dodanie elementów ozdobnych, wykonanych np. z bursztynu, szkła, krzemienia pasiastego czy ceramiki lub też technik dodatkowych – nadruku w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.
Narodowy Bank Polski zaprasza kolekcjonerów i numizmatyków do szesnastu Oddziałów Okręgowych NBP zlokalizowanych w miastach wojewódzkich oraz do sklepu internetowego NBP: kolekcjoner.nbp.pl.
W kolejnych miesiącach 2023 r. numizmatycy i kolekcjonerzy będą mogli wzbogacić swoje zbiory m.in. monetami kolekcjonerskimi upamiętniającymi ważne dla Polski historyczne wydarzenia: „30. rocznica wycofania wojsk sowieckich z Polski”, „500. rocznica urodzin Anny Jagiellonki”, czy „Odsiecz wiedeńska”. Szczegółowe informacje o zaplanowanych emisjach monet i banknotów kolekcjonerskich na 2023 rok, datach i nominałach znajdują się są na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2023 r.