Alkotubkowa putinada – wszystkie wojny szeryfa Donalda » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Orlen stawia na własne technologie

Budowa własnego know-how, opracowywanie nowych technologii i produktów, i wreszcie uzyskiwanie patentów dla nowatorskich rozwiązań – to główne zadania, jakie stoją przed otwartym właśnie przez PKN Orlen Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku. – To miejsce, łączące świat nauki ze światem biznesu, jest przyszłością zintegrowanego koncernu – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek. Inwestycja powstała w rekordowo krótkim czasie, chociaż większość jej budowy przypadała na trudny czas pandemii.

mat. pras.

Centrum Badawczo-Rozwojowe o wartości około 184 mln zł to kluczowa inwestycja realizowana w ramach strategii Grupy Kapitałowej Orlen do 2030 roku. Zlokalizowane w Płocku Centrum ma stanowić naukową bazę dla rozwoju koncernu, umożliwiającą polskim inżynierom i wynalazcom testowanie oraz wdrażanie własnych technologii.

Zdaniem Daniela Obajtka CBR będzie motorem rozwoju i innowacyjności dla całej Grupy Orlen, w tym również przejmowanych spółek. – Doskonale rozumiemy, że wzmacnianie naszego biznesu nie będzie możliwe bez budowy potencjału w badaniach i rozwoju – powiedział Obajtek. – Dlatego, zgodnie ze strategią Orlen 2030, na inwestycje w tym obszarze w ciągu 10 lat wydamy 10 procent całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł – podkreślił, przypominając, że według badań każda złotówka zainwestowana w obszar badań i rozwoju zwraca się podwójnie. 

Prezes wyjaśnił, że inwestycje rozwojowe koncernu obejmą m.in. nową mobilność, wodór, recykling oraz cyfryzację. – W pełni zamierzamy wykorzystać potencjał Centrum Badawczo-Rozwojowego, które wybudowaliśmy w niecałe 2 lata. To inwestycja w przyszłość – mówił szef płockiej spółki.

Liczący 8 tys. mkw. kompleks budynków wyposażony jest w szeroki wachlarz instalacji badawczych i pilotażowych oraz laboratoria. Testom i próbom jakościowym poddawane tu będą paliwa, smary, asfalt czy biokomponenty. Istotną rolę ma pełnić również instalacja do hydrokrakingu, pozwalająca badać najbardziej optymalne wykorzystanie wodoru przy produkcji paliw i olejów.

– CBR to szansa na zintensyfikowanie współpracy ze światem nauki i biznesu, przy jednoczesnym wykorzystaniu olbrzymiego potencjału pracowników Grupy Orlen. Centrum będzie więc stanowiło nowoczesną platformę wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy kadrą koncernu a uczelniami, instytutami czy startupami

– powiedział Obajtek.

Obecnie w CBR trwają rozruchy technologiczne powstałej infrastruktury badawczej. Pierwsze instalacje pilotowe zostały już zabudowane. To instalacja do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.

Najważniejszą częścią kompleksu jest Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. mkw. Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej nawet do 15 m. W ten sposób nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji. Jeszcze w tym roku w hali stanie instalacja pilotowa hydrokrakingu. W przyszłym roku będą to instalacje pilotowe: hydroodsiarczania olejów napędowych, reformingu i pirolizy oraz destylacji.

Ośrodek zaopatrywany jest w przyjazną środowisku energię elektryczną, wytworzoną przy użyciu paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Na terenie CBR istnieje także stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

Inwestycja powstała w ciągu zaledwie 22 miesięcy, a pierwsze zespoły badawcze rozpoczęły pracę w CBR jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem.

„Utworzenie takiego Centrum to klucz do zdobywania przewag konkurencyjnych na światowym rynku” – napisał w liście do uczestników konferencji wicepremier Jacek Sasin. Reprezentujący go Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych zauważył, że Orlen utworzył CBR w momencie, kiedy niemal cały świat został zatrzymany przez pandemię. Jak stwierdził, to pokazuje, że koncern jest dziś lokomotywą polskiej gospodarki.

 



Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

 

Paweł Woźniak