Branża IT niemalże od zawsze kojarzy się z wysokimi zarobkami i mało prawdopodobne, by miało się coś w tej kwestii zmienić. Specjaliści są dobrze wynagradzani, a o czym warto wspomnieć - przynajmniej część z nich ma szanse poprawić swoje wyniki po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jak to możliwe? Okazuje się, iż w przypadku części osób, świetnym pomysłem może być przejście na ryczałt. Takie działanie może przynieść wzrost wynagrodzenia nawet o 10 proc. względem podatku liniowego.
Wprowadzenie Polskiego Ładu jednych cieszy, innych... niekoniecznie. Okazuje się jednak, że wprowadzone z nim zmiany mogą być bardzo dobre dla specjalistów IT, w tym szczególnie dobrze opłacanych programistów. Rząd wprowadził bowiem obniżoną stawkę podatku dla wybranych zawodów, które mogą korzystać z opodatkowania ryczałtem.
Polski Ład – w IT samozatrudnieni mogą oszczędzić ponad 10 tys. zł rocznie przechodząc na ryczałt - https://t.co/YCF3nDvSCU #KrzysztofPulkiewicz #PolskiŁad #PODATKI pic.twitter.com/9X05djvexK
— Magazyn Manager + (@MagazynManager) January 17, 2022
Zgodnie z nowymi zasadami dla informatyków, programistów, a także innych zawodów z branży ITC stawka spadła z 15 proc. do 12 proc. Warto jednak podkreślić, że przejście na taki sposób opodatkowania jest opłacalny dopiero od pewnego poziomu zarobków. Eksperci wskazują, że chodzi o przychód wyższy niż 120 tys. rocznie, co w tej branży nie jest kwotą zaskakującą i wcale nie jest tak trudno ją osiągnąć. Co więcej, istotne są również koszty – według ekspertów ryczałt jest opłacalny tylko wtedy, gdy nie przekraczają one 25 proc. przychodu. W przypadku specjalistów IT nie będzie z tym raczej większego problemu.
Zmiany w liście otwartym skrytykował jednak Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych:
"Podstawowym założeniem „Nowego Ładu” miało być zmniejszenie tzw. „klina podatkowego”. Efekt „Polskiego ładu” jest odwrotny. Dokonane zmiany spowodowały, że nastąpił skokowy wzrost obciążenia dochodów z pracy (działalności wykonywanej osobiście), a najbardziej korzystną formą „samozatrudnienia” stała się działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem. To prowadzi do skrajnych nierówności: informatyk uzyskujący dochody z pracy na etacie może w najgorszym scenariuszu zapłacić nawet 45% podatku i składki zdrowotnej (plus ZUS uzależniony od dochodu), a jego kolega z pracy wykonujący te czynności w ramach umowy B2B, zapłaci tylko ok. 12,3% podatku ryczałtowego (plus zryczałtowany ZUS). To pokazuje, że zamiast zwiększenia sprawiedliwości systemu podatkowego, wprowadzono totalny nieład. Polski Ład doprowadził do sytuacji, gdy o wysokości podatku nie decyduje wysokość dochodu, a wybór formy prowadzenia działalności lub zatrudnienia. Powyższy przykład pokazuje jasno, że w Polskim Ładzie porównywalnej wielkości dochód, może być obciążany daninami różniącymi się o 400 proc.!"