KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Gowin: to sukces ponad podziałami

- Rynek kapitałowy w Polsce to historia sukcesu ponad podziałami - mówił podczas konferencji honorującej 30-lecie Giełdę Papierów Wartościowych wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że w budowę rynku kapitałowego zaangażowały się wszystkie rządy po 1989 r.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

"Dla nas, ludzi związanych w ostatnich latach PRL z opozycją demokratyczną, reaktywacja giełdy była wydarzeniem symbolicznym" - powiedział Gowin. Jak dodał, kiedy powstawała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, "zdrowy rozsądek i pragmatyka wzięły w Polsce górę nad ideologicznymi nonsensami".

Wicepremier podkreślił, że polski rynek kapitałowy - koło zamachowe kapitalizmu - powstał za sprawą decyzji politycznych, a w jego budowę zaangażowały się wszystkie rządy po 1989 roku. "Żadna władza nie zakwestionowała i nie porzuciła idei rozwoju rynku kapitałowego. Tak szeroki konsensus to coś w naszym kraju bardzo rzadkiego, ale właśnie, dlatego po 30 latach możemy powiedzieć, że rynek kapitałowy w Polsce to historia sukcesu ponad podziałami" - ocenił szef Ministerstwa Rozwoju. "Okazaliśmy się na tym polu bardziej skuteczni niż wiele innych krajów" - dodał.

Jak wskazał Gowin, "dzisiaj wsparcie polityczne dla rynku kapitałowego jest niemniej ważne, choć wyzwania są diametralnie odmienne". Gowin ocenił, że obecne kadry i infrastruktura giełdy są na światowym poziomie.

Wicepremier przypomniał też, że inwestorzy zagraniczni odpowiadają za ponad połowę obrotów, a większość spółek Skarbu Państwa jest notowana na giełdzie. "Nasz rynek kapitałowy bez wątpienia dojrzał. To właśnie zmieniło skalę i charakter stojących przed nami wyzwań. (...) Obecnie wsparcie polityczne jest konieczne, aby polski rynek kapitałowy zaczął grać w światowej ekstraklasie" - stwierdził.

Według Gowina celem ma być "stworzenie w Warszawie silnego, regionalnego centrum finansowego, miejsca, w którym firmy i inwestorzy z regionu spotykają się i robią biznes, miejsca stanowiącego drzwi do Unii Europejskiej ze wschodu i jednocześnie okno na wschód z zachodu". Wicepremier zadeklarował, że państwo chce łączyć na giełdzie technologie z pomysłami, naukę z biznesem, popyt z podażą. "Nie będzie to łatwe, tak jak niełatwe były początki rynku kapitałowego w Polsce" - ocenił minister rozwoju, pracy i technologii.

Gowin dodał, że na giełdowej mapie świata jest miejsce dla firmy, która byłaby partnerem kapitałowym, technologicznym i biznesowym dla mniejszych rynków. "Jestem pewien, że Grupa Giełdy Papierów Wartościowych mogłaby to miejsce zająć" - ocenił. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

Dominika Pazdyka