Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

EKOLOGIA I BEZPIECZEŃSTWO W PROJEKTACH KGHM

KGHM Polska Miedź dba o poprawę jakości powietrza, gleb oraz wód i spełnia coraz wyższe normy środowiskowe. W ramach Programu BATAs Spółka zmodernizuje istniejące instalacje technologiczne i zainwestuje środki finansowe w nowe projekty, w tym w zakresie unieszkodliwiania arsenu.

KGHM
KGHM

Spółka planuje budowę instalacji, które poprawią stopień oczyszczania gazów emitowanych w trakcie procesów produkcyjnych w Hucie Miedzi Głogów. Chce również rozbudować instalację odpylającą piece Dörschla oraz pieca Kaldo oraz zmodernizować instalacje odpylające gazy technologiczne z konwertorów głogowskiej huty. W Hucie Miedzi Legnica z kolei planowane jest usuwanie zanieczyszczeń z gazów przed instalacją Solinox oraz modernizacja pieców szybowych obejmująca odpylanie. Realizacja programu zostanie zakończona do sierpnia 2023 r., ale kluczowe projekty, których efekty środowiskowe będą miały znaczący wpływ na poprawę środowiska, zostaną zakończone do czerwca 2020 r.

Cel – czyste powietrze

W sumie firma zrealizuje 46 projektów inwestycyjnych w oddziałach hutniczych w ramach programu BATAs. Jego celem jest dostosowanie instalacji technologicznych w Hucie Miedzi Głogów oraz Hucie Miedzi Legnica do Konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych wraz z ograniczeniem emisji arsenu. Jest to podyktowane również zaleceniami Unii Europejskiej, które mają pomóc w zapobieganiu zanieczyszczeniom oraz ich kontroli na obszarze wspólnoty. KGHM chce m.in. zbudować nowoczesne systemy filtrów, zhermetyzować procesy oraz założyć innowacyjną instalację pilotową do eliminacji arsenu w postaci skorodytu. Nowoczesna technologia unieszkodliwiania arsenu w  procesie technologicznym Huty Miedzi Głogów to jeden z pierwszych projektów realizowanych przez KGHM. Rozwiązanie pozwoli na przekształcenie arsenu w postać podobną do minerału naturalnie występującego w przyrodzie. Najlepsze dostępne techniki BAT to zbiór rekomendacji wydanych przez Parlament Europejski oraz Radę Europy w 2016 r. Zalecenia Unii Europejskiej określają docelowe wielkości emisji gazów powstających w  procesach technologicznych przy produkcji między innymi miedzi, ołowiu, cynku, niklu, metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych. Zostały one wydane też dla przemysłu rafineryjnego, chemicznego, papierniczego, garbarskiego czy cementowo-wapienniczego. Spółka rozpoczęła prace nad aktualizacją zadań dotyczących jej działalności, w tym wpływu na otoczenie już w  połowie 2015 r. Założenia programu BATAs wpisała do swojej strategii na lata 2017–2021. KGHM systematycznie ogranicza oddziaływanie swoich technologii metalurgicznych na otoczenie oraz dostosowuje je do nowych wymagań środowiskowych, w tym również zaleceń BAT. Wdrażane rozwiązania pozwalają na dalsze ograniczenie oddziaływania zakładów Polskiej Miedzi na otoczenie, a tym samym poprawę środowiska w  bezpośrednim ich sąsiedztwie, jak i w znacznej odległości od nich.

Dzięki współpracy wdrożone są nowe technologie

CuBR to wspólna inicjatywa KGHM Polska Miedź S.A. oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zakładany budżet Programu wynosi 200 mln złotych. CuBR skupia czołowe polskie uczelnie oraz największe instytuty naukowe w Polsce, które pracują nad zagadnieniami istotnymi również z  perspektywy działalności KGHM. Celem tej inicjatywy jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii, urządzeń, materiałów i wyrobów, aby podnieść konkurencyjność polskiej branży metali nieżelaznych na globalnym rynku. Program podzielony jest na 4 obszary: górnictwo i geologia, przeróbka rud, metalurgia, przetwórstwo, nowe materiały. Każdy z obszarów ma jasno sprecyzowane cele. W trzech poprzednich edycjach zostało złożonych 67 wniosków o łącznej wartości 600 mln zł. Przyznano 164 mln zł dofinansowania. 21 projektów znajduje się na etapie realizacji. Realizacja poszczególnych projektów wiąże się z wieloma korzyściami osiąganymi zarówno przez KGHM, jak i pozostałych partnerów i beneficjentów przedsięwzięcia. Dzięki współpracy rozwijane są nowoczesne technologie, które z powodzeniem mogą zostać wdrożone bądź skomercjalizowane, i które mogą skutkować poprawą efektywności procesu produkcji w KGHM oraz wzrostem wyników ekonomicznych spółki. Dodatkowo Spółka pracuje nad poprawą bezpieczeństwa swoich pracowników. W jednym z projektów Spółka skupia się nad możliwościami zabezpieczenia stropu wyrobisk górniczych obudową kotwową w trybie w pełni automatycznym, bez – jak to wymagane jest obecnie – udziału pracowników, co wiąże się z ryzykiem. Nad projektem pracują praktycznie wszystkie największe firmy zajmujące się produkcją maszyn górniczych. KGHM prowadzi eksploatację na coraz większych głębokościach, gdzie panują trudniejsze warunki geologiczno–górnicze. Podjęto zatem prace nad rozwiązaniem dzięki któremu obecność ludzi w strefie potencjalnie niebezpiecznej zostanie ograniczona. Prototyp urządzenia jest już gotowy. KGHM świadomie we wszystkich konkursach porusza zagadnienia wykraczające w przyszłość, dlatego Spółka kładzie duży nacisk na efekty końcowe. Dla przykładu, opracowana technologia udostępniania złóż głębokich pozwoli istotnie skrócić czas potrzebny na głębienie szybu, co jest niezwykle ważne dla działalności spółki w nowych obszarach koncesyjnych. Zgodnie z obecnie stosowaną technologią głębienie szybu o głębokości 1250 m trwa ponad pięć lat. Dzięki nowej technologii zakładane jest skrócenie czasu do około trzech lat. Spółka chce, aby projekty kończyły się wdrożeniem bądź skomercjalizowaniem wyników i technologii. W tym roku kończą się pierwsze z nich i przyjdzie czas na ich zastosowanie w praktyce.

Strategia zabezpieczy ciągłość produkcji i rozwój firmy

KGHM pracuje też nad stworzeniem energooszczędnej technologii rozdrabniania rudy miedzi. Docelowo oszczędności mają sięgnąć ok. 30 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że proces rozdrabniania jest najbardziej energochłonnym etapem produkcji w całym procesie wzbogacania rud, to możliwe efekty są bardzo istotne dla spółki. Warto jeszcze wspomnieć o projektach pośrednio związanych działalnością. W  jednym z  nich Spółka zajmuje się opracowaniem innowacyjnych rdzeni do przewodów elektroenergetycznych, które znacząco ograniczą straty na przesyle energii. Po wstępnych testach założenia potwierdzają się i straty na przesyle są istotnie zmniejszone. W  najbliższym czasie projekt wejdzie w fazę wytworzenia docelowego przewodu liczonego w kilometrach, który zostanie zabudowany w funkcjonującej linii energetycznej. Jest to jeden z projektów, w którym możliwe jest zarówno jego wdrożenie, choćby poprzez produkcję półproduktów w KGHM, jak również skomercjalizowanie samej technologii produkcji bądź produkcja i  sprzedaż produktu docelowego w kooperacji z pozostałymi partnerami.

Artykuł powstał przy współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#KGHM Polska Miedź #ekologia #BATAs

(redakcja)