Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Dobrzyński: Komenda Stołeczna Policji wystąpiła o wydanie listu gończego wobec b. wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego • • •

Dług Instytutu Matki i Dziecka umorzony!

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał umowę w sprawie umorzenia 25,5 mln zł długu Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Spłata pożyczki przekraczała możliwości finansowe placówki - wskazał minister.

Waldemar Buda
Waldemar Buda
gov.pl

"Minister Waldemar Buda podpisał dziś umowę, która zwalnia Instytut Matki i Dziecka w Warszawie z długu w wysokości 25,5 mln zł" - podało ministerstwo rozwoju. Jak dodano, "umorzenie długu to szansa na jej dalszy, stabilny rozwój".

Instytut Matki i Dziecka jest jednostką naukowo-badawczą. Został powołany uchwałą Rady Ministrów w 1951 r. Realizuje projekty z zakresu neonatologii, pediatrii, neurologii i ginekologii. Jako wyspecjalizowana jednostka, udziela świadczeń medycznych pacjentom z całej Polski.

"Spłata pożyczki przekraczała możliwości finansowe Instytutu, dlatego podjąłem decyzję o jej umorzeniu. Instytut Matki i Dziecka jest instytucją o ponad 70-letniej tradycji. Pomaga pacjentom i prowadzi działalność naukowo-badawczą. Jego znaczenie jest nie do przecenienia, a dzięki umorzeniu zobowiązania finansowego będzie mógł nadal stabilnie się rozwijać i pomagać chorym z całego kraju"

– podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak wskazał, "pozytywne rozwiązanie sytuacji pożyczki dla Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie nie miałoby miejsca bez wsparcia premiera Mateusza Morawieckiego, Agencji Rozwoju Przemysłu, Ministerstwa Zdrowia".

Ministerstwo przypomniało, że 29 grudnia 2016 r. pomiędzy Skarbem Państwa a Instytutem Matki i Dziecka została zawarta umowa o udzielenie wsparcia niebędącego pomocą publiczną ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Przyznano Instytutowi w formie pożyczki 25,5 mln zł. Po aktualizacjach termin rozpoczęcia spłaty pożyczki przypadał na 31 stycznia 2026 r. 17 października 2023 r. Instytut wystąpił do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z wnioskiem o umorzenie w całości pożyczki, argumentując to swoją trudną sytuacją finansową.

Resort podkreślił, że zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, należności mające charakter cywilno-prawny mogą być umarzane w całości w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym. W przypadku Instytutu obie te przesłanki zostały spełnione.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp