UJAWNIAMY! Kim jest Jarosław Stróżyk? » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Banknoty coraz dłużej pozostają w obiegu

Banknot w Polsce zużywa się średnio po 341 dniach zanim z powrotem trafi do Narodowego Banku Polskiego - wynika z informacji NBP za drugi kwartał tego roku. Zgodnie z danymi banku centralnego w pierwszym kwartale tego roku było to 333 dni, a w końcówce ubiegłego roku - 325 dni.

pixabay.com
pixabay.com

Jak podał NBP, w obiegu najwięcej, bo prawie 1,2 mld sztuk jest 100-złotówek, a najmniej, bo nieco ponad 119 mln - 20-złotówek.

Z kolei, banknotów o nominale 500 zł, które do obiegu weszły w lutym tego roku, na koniec drugiego kwartału w obiegu było 3,4 mln sztuk.

Z zestawienia przygotowanego przez NBP wynika też, że na koniec czerwca tego roku wszystkich pozostających w obiegu banknotów było ponad 1,9 mld, a ich wartość wyniosła 185,1 mld zł.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z dnia 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety.

Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

 



Źródło: PAP

 

#NBP #banknoty #Narodowy Bank Polski

redakcja