Rewolucja seksualna w podstawówkach » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Przepisy o ziemi rolnej. Są kontrowersje

W związku z zakończeniem 1 maja 2016 r.

Navaho; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
Navaho; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
W związku z zakończeniem 1 maja 2016 r. okresu ochronnego na nabywanie polskich nieruchomości rolnych przez obcokrajowców, rząd opracował projekt ustawy, który ma zapobiegać masowej sprzedaży ziemi cudzoziemcom Ma ona zastąpić powszechnie krytykowaną ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, uchwaloną przez poprzednią ekipę w 2015 r. Według Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego (PTZ), jakkolwiek podjęcie racjonalnych uregulowań w tym zakresie jest niezbędne, to muszą być one zgodne z konstytucją RP i obowiązującym prawem.

„Rządowy projekt takich wymogów niestety nie spełnia, wprowadza bowiem drakońskie obostrzenia przy nabywaniu ziemi i prowadzeniu gospodarstw rolnych, a także dotyczące dziedziczenia nieruchomości” – stwierdza następnie PTZ. Według Towarzystwa ziemia stanie się wówczas „dobrem, którego obrót będzie w istocie zablokowany, niedostępny dla 90 proc. społeczeństwa. Spowoduje to w konsekwencji spadek jej wartości, a tym samym obniżenie wartości zabezpieczenia w przypadku kredytów hipotecznych, jakie rolnicy zaciągnęli w bankach”.

PTZ zwraca uwagę, że projekt ustawy rażąco narusza prawo własności, uzależniając je od arbitralnych decyzji Agencji Nieruchomości Rolnych, która uzyskała prawo nabywania nieruchomości rolnych, co oznaczać będzie de facto przymusowe wywłaszczenie dotychczasowych właścicieli. „Dodatkowo wyłącznie ziem z obrotu, poprzez uniemożliwienie jej nabywania osobom trzecim, jest rażącym przykładem naruszenia wolności gospodarczej i swobody inwestowania” – uważają Ziemianie.

Towarzystwo zwraca także uwagę na fakt, iż proponowana ustawa pozbawia także spadkobierców dotychczasowych właścicieli prawa pierwszeństwa nabycia nieruchomości rolnych, przejętych komunistycznymi dekretami nacjonalizacyjnymi, zbywanych obecnie przez Skarb Państwa. „Jest to odebranie prawa słusznie nabytego, co stanowi kolejne naruszenie konstytucji. Był to jedyny przywilej przyznany tej grupie, stanowiący jedyną drogę do odzyskiwania bezprawnie przez państwo zawłaszczonego mienia” – podkreśla Towarzystwo.

PTZ zaapelował do rządu o uwzględnienie jego stanowiska i przygotowanie ustawy, która „z jednej strony ochroni polską ziemię rolną przed niekontrolowaną sprzedażą w ręce obce, z drugiej zaś będzie zgodna z prawem i umożliwi prowadzenie działalności gospodarczej na terenach wiejskich”.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

MP