GP: Za Trumpa Europa przestanie być niemiecka » CZYTAJ TERAZ »

Nowi członkowie Rady Polityki Pieniężnej wybrani przez Sejm

Posłowie zdecydowali o obsadzeniu dwóch wakatów w Radzie Polityki Pieniężnej – na członków tego gremium zostali wybrani Grażyna Ancyparowicz oraz Eryk Łon.

Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl
Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl
Posłowie zdecydowali o obsadzeniu dwóch wakatów w Radzie Polityki Pieniężnej – na członków tego gremium zostali wybrani Grażyna Ancyparowicz oraz Eryk Łon.

Prof. Grażyna Ancyparowicz otrzymała 230 głosów, natomiast prof. Eryk Łon – 268. Zastąpią oni Elżbietę Chojnę-Duch i oraz Andrzeja Bratkowskiego, których kadencje wygasły 20 stycznia.

Grażyna Ancyparowicz jest ekonomistką, nauczycielem akademickim, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych. Pracowała w administracji rządowej, w tym w Centralnym Urzędzie Planowania, następnie w Głównym Urzędzie Statystycznym, gdzie pełniła m.in. funkcje dyrektora departamentów gospodarki światowej oraz finansów, a także doradcy prezesa GUS. Jako nauczyciel akademicki pracowała w Europejskiej Uczelni Informatyczno-Ekonomicznej w Warszawie, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (była kierownikiem Zakładu Ekonomii i Organizacji), Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W 2012 objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. W 2014 została członkinią rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, a w 2015 członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Eryk Łon to również ekonomista, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Zawodowo związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. W 2015 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. W latach 1998-2000 pracował także w Wielkopolskim Banku Kredytowym. W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu bankowości, rynku kapitałowego, makroekonomii oraz polityki budżetowej i pieniężnej.

 



Źródło: sejm.gov.pl,niezalezna.pl,TV Republika,wikipedia.org

plk