"Wpłynie na wzrost PKB". Są już pierwsze ekonomiczne prognozy skutków Polskiego Ładu

Realizacja Polskiego Ładu podniesie wzrost PKB w 2022 r. o 0,3-0,4 pkt. proc. W rezultacie podnosimy naszą prognozę wzrostu PKB w 2022 r. powyżej 5,5 proc. PKB – mówi główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk, komentując ogłoszony dzisiaj program.

Prawo i Sprawiedliwość

Podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

Realizacja Polskiego Ładu podniesie wzrost PKB w 2022 roku o 0,3-0,4 pkt. proc. W rezultacie podnosimy naszą prognozę wzrostu PKB w 2022 roku powyżej 5,5 proc. PKB – mówi Ernest Pytlarczyk.

W programie Polski Ład zostały zapisane zmiany w podatkach - m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł.

„Widzimy duże zmiany w podatkach. To nie tylko zmiana parametrów systemu, ale i zmiana logiki/architektury. Te zmiany nie będą neutralne dla budżetu, bo podwyżka obciążeń dla osób zarabiających rocznie więcej niż 120 tys. zł nie zrekompensuje utraty dochodów od osób zarabiających mniej. Ale ważna jest struktura tych zmian, bo pieniądze trafią do tych, którzy mają większą skłonność do konsumpcji, co przełoży się na wyższe wpływy z VAT, dzięki czemu koszt całej operacji powinien się zamknąć w kwocie 6-8 mld zł, czyli ok. 0,2-0,3 proc. PKB”

– szacuje główny ekonomista Banku Pekao.

Poza zmianami w podatkach w programie zapisane zostały propozycje, mające na celu zwiększenie inwestycji. Środki na ten cel mają pochodzić z funduszy unijnych, a więc z Funduszu Spójności i Funduszu Odbudowy, a także ze źródeł krajowych, np. środki z emisji obligacji rozwojowych emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

„Ciekawe są wyliczenia związane z pakietem inwestycyjnym. To przede wszystkim jest Krajowy Plan Odbudowy. Napływ pieniędzy z tego źródła antycypujemy już od kilku miesięcy, stąd była nasza poprzednia prognoza, że PKB w 2022 roku wzrośnie powyżej 5 proc. PKB. Teraz jeszcze dochodzą programy krajowe, które zapewne zostaną uszczegółowione w kolejnych tygodniach. Efekt tych programów jeszcze jest trudny do oceny”

– twierdzi główny ekonomista Banku Pekao. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#finanse

wg
Wczytuję ocenę...
Komentarze (68)
Anonim 15.05.2021 19:32
Czy to prawda ze dzisiaj w Polsce zabraklo w sklepach zyletek, bo wykupili wszystkie lewactwo, zydo - komuna, wiesniaki, pedaly i konfederacja.......BIEDACTWO SIE DZISIAJ POCHLASTA...........Brawo Kaczynski,,,,URATOWALES POLSKE PRZED ISLAMEM. ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Anonim 15.05.2021 19:11
DUZO ZDROWIA DLA PREZESA KACZYNSKIEGO.....Uratowal Polske przed "zalewem" ISLAMU w Polsce i katastrofa w Polsce......lewactwo, zydo - komuna, konfederacja, wiesniaki, DZISIAJ SIE POCHLASTAJA ZYLETKAMI, ze holota i chamstwo w Polsce PRZEGRALO !!! ***********************************************************************************************************
K z PoloniaNews(dot)com 15.05.2021 17:18
Doswiadczenie wskazuje, ze obnizka podatkow zazwyczaj powoduje wieksze dochody panstwa z podatkow. Tak bylo za Regana, Busha, Clintona i Trumpa.
Anonim 15.05.2021 18:22
Obniżka tak, ale tutaj mamy do czynienia wyłącznie z przerzuceniem podatków z jednych na drugich. Jedni nakręcą inflację konsumpcją, a drudzy zwiększonym kosztem swoich towarów i usług.
Florida 15.05.2021 15:16
BRAWO POLSKI RZAD.....BRAWO MORAWIECKI......BRAWO KACZYNSKI
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo