Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Ominąć Rosję! Wielka Brytania pomoże Kazachstanowi

Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział, że Londyn wspomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich surowców omijające Rosję. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Kazachstan odmówił wsparcia inwazji Rosji oraz uznania aneksji ukraińskich terytoriów.

fot. Tatarstan.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122788598

- Wielka Brytania bardzo docenia konsekwentne i pryncypialne stanowisko Kazachstanu w zakresie wspierania integralności terytorialnej Ukrainy i pragnienia doprowadzenia do rozwiązania konfliktu zgodnie z kartą ONZ

- powiedział Cleverly, którego cytuje agencja Reutera.

Cleverly, który spotkał się z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem i innymi urzędnikami, powiedział, że dyskutował zakłócenia w eksporcie kazachskiej ropy naftowej - z której większość przechodzi przez Rosję - i omówił sposoby wspierania rozwoju alternatywnych dróg eksportu.

Jednym z nich jest korytarz, który przebiega przez Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję i Turcję i wymaga znacznych inwestycji w celu zwiększenia jego przepustowości.

Kazachstan już zaczął kierować tym korytarzem niektóre transporty ropy.

Ponadto podpisano memorandum dotyczące minerałów o znaczeniu strategicznym, takich jak metale ziem rzadkie i uran. Kazachstan odpowiada za prawie połowę światowego wydobycia uranu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo