Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Użytkownicy fotowoltaiki mają dość. „Będziemy musieli zorganizować strajk na dużą skalę”

– Drastycznie spadła opłacalność paneli fotowoltaicznych. Kiedyś można było łatwo przewidzieć, po jakim czasie zwróci się inwestycja. Teraz nikt tego nie wie – mówi w rozmowie z Niezalezna.pl Kacper Zbonikowski, lider strajku prosumentów, których przedstawiciele wezmą udział w spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

fotowoltaika
pixabay - Pixabay.com

Jak mówi nam Kacper Zbonikowski - coraz więcej osób dołącza do grupy użytkowników niezadowolonych z obecnych zasad rozliczania energii z paneli fotowoltaicznych. – Stworzyliśmy mapę strajku. Jeśli rozmowy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie przyniosą skutków i nie dadzą nam konkretnej wiedzy o planach zmian, to będziemy musieli zorganizować strajk na dużą skalę. Najważniejsze dla nas jest ustalenie minimalnej ceny odkupu energii – mówi lider grupy prosumentów. 

Dodaje, że istotne jest wprowadzenie możliwości korzystania w pełni z konta prosumenckiego. – Obecnie prosument gromadzi środki na koncie prosumenckim, ale może wypłacić tylko 20 procent zgromadzonej kwoty. To zdecydowanie nieuczciwe – ocenia Kacper Zbonikowski. 

Prosumenci chcą w resorcie poruszyć także temat specjalnej taryfy na prąd dla osób korzystających z paneli fotowoltaicznych i jednocześnie ogrzewających dom pompą ciepła. – Chcielibyśmy też dowiedzieć się, jak wyglądają plany przebudowania sieci energetycznych niskiego i średniego napięcia, żeby były w stanie odbierać wyprodukowaną energię. Te sieci są dostosowane do realiów sprzed 50 lat – tłumaczy lider protestujących.

Przewiduje, że w trakcie spotkania w ministerstwie pojawią się kolejne tematy. 

– Drastycznie spadła opłacalność paneli fotowoltaicznych. Kiedyś można było łatwo przewidzieć, po jakim czasie zwróci się inwestycja. Teraz nikt tego nie wie

- podkreśla Kacper Zbonikowski.

Reprezentacja prosumentów posiadających instalacje fotowoltaiczne spotka się z przedstawicielami MKiŚ w środę o godz. 16.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Hubert Kowalski
Wczytuję ocenę...
Wideo