Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Sukces polityki energetycznej Polski. PGNiG kupi gaz z USA - znacznie tańszy niż rosyjski!

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z amerykańskimi firmami dwie umowy długoterminowane na dostawę gazu LNG. Prezes PGNiG, Piotr Woźniak, podkreślił, że "gaz z podpisanych kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG jest o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski". Obecna podczas dzisiejszej konferencji z okazji podpisania kontraktów ambasador USA Georgette Mosbacher dodała, że "Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości".

Zdjęcie ilustracyjne
pgnig.pl/materiały prasowe

Wczoraj wieczorem informowaliśmy, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Mamy długoterminowe kontrakty na gaz z USA

Dziś podczas konferencji prasowej w Muzeum Gazownictwa w Warszawie, zwołanej z okazji podpisania kontraktów na dostawy gazu, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "możemy podkreślić naszą suwerenność energetyczną, ale też pokazać, że realizujemy konkretne elementy zmierzające do zwiększenia tej suwerenności"

- Powiększamy zdolności przyjmowania gazu w terminalu w Świnoujściu z 5 mld metrów sześciennych na 7,5 mld metrów sześciennych

- stwierdził premier Morawiecki.

Prezes PGNiG, Piotr Woźniak, podkreślił, że "gaz z podpisanych we wtorek kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG jest o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski".

Jak mówił, choć nie może podać ceny surowca z nowo podpisanych umów, to zapewnił - że "warunki dostaw" są "znakomicie lepsze" i takie pozostaną.

- Tu nie ma porównania, jeśli chodzi o umowy z partnerem wschodnim, to jest dwadzieścia kilka procent taniej

 - mówił szef PGNiG.

Przypomniał, że w 2022 r. "na szczęście" kończy się kontrakt z dostawcą (tzw. kontrakt jamalski z rosyjskim Gazpromem) i "nie ma od tego odwołania". 

Obecna podczas konferencji ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, powiedziała, że USA staną się największym eksporterem LNG.

- Stany Zjednoczone staną się jednym z największych eksporterów LNG, głównie ze względu na rewolucję, jeśli chodzi o gaz łupkowy, jak również zwiększenie naszej produkcji gazu ziemnego

 - zauważyła Mosbacher.

Podkreśliła też, że promocja eksportu energetycznego, w tym gazu LNG, jest kluczowym priorytetem dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Przypomniała też o porozumieniu m.in. w tej sprawie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską podpisanym w tym roku przez Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę.

- Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości

 - zapewniła Mosbacher, zwracając uwagę, że świadczy o tym właśnie podpisanie umów kupna gazu LNG z USA. Podkreśliła też, że polski rząd działa na rzecz tego, żeby polskie bezpieczeństwo energetyczne było zapewnione.


We wtorek późnym wieczorem PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#umowy gazowe #Piotr Woźniak #Mateusz Morawiecki #Georgette Mosbacher #PGNiG #LNG #gaz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo