Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Wzrost rejestracji nowych samochodów w pierwszym półroczu w UE

Czerwiec był już czwartym miesiącem z rzędu, podczas którego odnotowano wzrost sprzedaży nowych samochodów w Europie. To ożywienie rynku motoryzacyjnego wynika m.in. z odnotowanego w ubiegłym roku niskiego poziomu zainteresowania zakupem nowych pojazdów, które było spowodowane pandemią koronawirusa. Wśród marek z największym zainteresowaniem cieszył się Hyundai, którego rejestracje wzrosły o 75 proc. oraz Jaguar, który zyskał 55 procent. Z kolei Kia i Mazda odnotowały 47-procentowy wzrost.

mat. pras.


W czerwcu 2021 r. rejestracje samochodów osobowych w Unii Europejskiej ponownie wzrosły (+10,4 proc.) w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 roku. Patrząc na główne rynki motoryzacyjne UE, Niemcy odnotowały wzrost wynoszący 24,5 procent, zaś na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania (+17,1 proc.) na trzecim natomiast Włochy (+12,6 proc.). Z kolei we Francji sprzedaż samochodów osobowych spadła (-14,7 proc.) w czerwcu.  W przypadku Polski w czerwcu zarejestrowano  43 711 co oznacza wzrost o około 22,1 proc. w porównaniu z czerwcem 2020 roku.
 

W pierwszej połowie 2021 r. popyt na nowe samochody w UE wzrósł o 25,2%, osiągając łącznie prawie 5,4 mln sztuk zarejestrowanych. 

W przypadku porównań pierwszych sześciu miesięcy 2021 z pierwszym półroczem 2020 roku cztery główne rynki motoryzacyjne odnotowały wzrosty wynoszące w przypadku Włoch (51.4 proc), Hiszpanii (34,4 proc.) Francji (28,9 proc.) i Niemiec (14,9 proc.).

Jest to jednak nadal 1,5 miliona jednostek poniżej wolumenu zarejestrowanego w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku (czyli sprzed pandemii koronawirusa).

Wolniejsze tempo szczepień w Europie i dłuższe działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 utrzymywały ograniczenie sprzedaży na początku roku, podczas gdy globalny niedobór półprzewodników ograniczył również zdolność producentów samochodów do utrzymywania zapasów. 

 

Wśród marek z największym zainteresowaniem cieszył się Hyundai, którego rejestracje wzrosły o 75 proc. oraz Jaguar, który zyskał 55 procent. Z kolei Kia i Mazda odnotowały 47-procentowy wzrost. Znacznie gorzej poradziła sobie francuska marka Renault, która odnotowała spadek sprzedaży o 24 procent oraz Ford, który stracił 20 procent.


 

 Źródło: niezalezna.pl , acea.auto

 

#branża motoryzacyjna #samochody elektryczne #silniki Diesla #raport #statystyka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo