Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Niemieckie koncerny motoryzacyjne ukarane za zmowę! Muszą zapłacić 875 mln euro

W wyniku przeprowadzonego postępowania antymonopolowego Komisja Europejska nałożyła w czwartek karę w wysokości 875 mln euro na grupę Volkswagen i BMW. W sprawie chodziło o ograniczenie konkurencji w zakresie oczyszczania emisji w nowych samochodach osobowych z silnikiem Diesla.

Thomas B./pixabay.com/service/license/

Komisja Europejska ustaliła, że niemieckie koncerny Daimler, BMW i Volkswagen (marki Volkswagen, Audi i Porsche) naruszyły unijne przepisy antymonopolowe, działając w zmowie dotyczącej ograniczania emisji tlenków azotu.

Komisja nałożyła grzywny o łącznej wysokości ponad 875 mln euro na Volkswagena (502,3 mln) i BMW (372,8 mln). 

Daimler uniknął kary finansowej, ponieważ ujawnił Komisji istnienie kartelu. 

Pięciu producentów samochodów Daimler, BMW, Volkswagen, Audi i Porsche posiadało technologię, pozwalającą na redukcję szkodliwych emisji ponad to, co jest wymagane przez normy emisji UE. (Celowo) unikali jednak konkurowania w sferze pełnego wykorzystania potencjału tej technologii. (...). Dzisiejsza decyzja KE dotyczy zatem sytuacji, w której legalna współpraca technologiczna była prowadzona w niewłaściwy sposób.
- oświadczyła wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

Wszystkie strony potwierdziły swój udział w zmowie i zgodziły się na ugodowe rozstrzygniecie sprawy.

Nie tolerujemy zmowy firm. Jest to niezgodne z przepisami antymonopolowymi UE. Konkurencja i innowacje w zakresie zarządzania zanieczyszczeniem samochodów są niezbędne dla Europy, aby osiągnąć ambitne cele Zielonego Ładu. A ta decyzja pokazuje, że nie zawahamy się przed podjęciem kroków przeciwko wszelkim formom działań kartelowych, które zagrażają temu celowi.
- dodała Vestager.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo