Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Bartosz Lewandowski: Marcin Romanowski podjął decyzję o pozwaniu Donalda Tuska za naruszenie jego dóbr osobistych • • •

Saldo rachunku bieżącego - spore zmiany, a kwoty liczone w miliardach

Dodatnie saldo rachunku bieżącego w trzecim kwartale wyniosło 8,6 mld zł i w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. poprawiło się o 32,7 mld zł - poinformował Narodowy Bank Polski.

Polski złoty
Lukasz Radziejewski - Pexels.com

Dodano, że na wielkość salda złożyły się dodatnie salda usług (42,9 mld zł) i obrotów towarowych (6,5 mld zł) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (36,6 mld zł) i dochodów wtórnych (4,3 mld zł).

Wskazano, że zamiana deficytu na nadwyżkę w obrotach towarowych istotnie wpłynęła na poprawę wyniku na rachunku bieżącym. Relacja salda rachunku bieżącego do PKB wyniosła 1,0 proc. i w porównaniu z rokiem poprzednim uległa poprawie o 4,1 pkt. proc.

NBP poinformował, że łączna wartość salda rachunku bieżącego i kapitałowego w trzecim kwartale 2023 r. była dodatnia i wyniosła 21,3 mld zł, a jego relacja do PKB ukształtowała się na poziomie 2,5 proc. W porównaniu z III kwartałem 2022 r. wskaźnik ten poprawił się o 4,0 pkt. proc. PKB.

Z danych banku centralnego wynika, że w trzecim kwartale 2023 r. beneficjenci transferów unijnych otrzymali 14,3 mld zł. W porównaniu z analogicznym kwartałem 2022 r. wartość wydatkowanych środków zwiększyła się o 1,3 mld zł.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#NBP #Bank centralny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

gb
Wczytuję ocenę...
Wideo