Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Polska w gronie 20 największych gospodarek świata! Pomaga mocna złotówka

860 mld dolarów amerykańskich - tyle pod koniec 2023 roku powinien sięgnąć PKB Polski. Jeśli prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego się sprawdzą, nasz kraj prześcignie Turcję i wejdzie do grona 20 największych gospodarek świata.

Polski złoty
Pexels.com

Dane MFW przeanalizował Rafał Hirsch na portalu Bizblog Spider's Web. Autor wskazuje, że - po przeliczeniu na dolary amerykańskie - Polska, tak, jak w ostatnich latach, w ogólnodostępnym rankingu zajmuje 21. miejsce. Zaznacza jednak, że zestawienie opiera się na kursach walut z przeszłości. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, nasz kraj trafia do pierwszej 20.

Lira słabnie, złoty się umacnia

Różnica polega na tym, że tym razem, w czasie gdy tureckie liry słabną, polski złoty się umacnia. W związku z tym, gdyby przeliczyć na dolar amerykański PKB obu krajów w walutach lokalnych, to na koniec roku PKB Turcji wyniesie 857,9 mld USD, podczas gdy PKB Polski będzie warte 864,5 mld USD.

Czołowe miejsce w regionie

Hirsch podkreśla też, że mimo tego, iż to głównie katastrofalna sytuacja waluty Turcji jest czynnikiem zmian, to nie ma wątpliwości, że gospodarka Polski rośnie w siłę. Autor analizy zaznacza, że do niedawna w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej głównymi graczami były kolejno - Rosja, Turcja, Polska i dopiero inne kraje. Rosyjska gospodarka nie jest jednak już brana pod uwagę w zestawieniach, ze względu na jej inwazję na Ukrainę.

- Została nam więc konkurencja na potencjały gospodarcze z Turcją. Na razie wygląda na to, ze tę konkurencję wygrywamy - ocenia.

Świetlana przyszłość

Podczas piątkowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki wskazał, iż "z prognozy Komisji Europejskiej wynika, że Polska ma się rozwijać najszybciej wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej".

– To otwiera przed nami znakomitą szansę, aby zainwestować w przyszłość – wyjaśnił.

Komisja Europejska przewiduje m.in. przyspieszenie polskiej gospodarki w latach 2024 i 2025.

 

 Źródło: Bizblog Spider's Web, niezalezna.pl

 

#gospodarka #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo