Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Szrot dementuje doniesienia RMF24 o Glapińskim. Powołanie prezesa NBP na kolejną kadencję zgodne z prawem

Adam Glapiński jest kandydatem prezydenta Andrzeja Dudy na prezesa Narodowego Banku Polskiego; mamy opinie prawne, że jego ponowne powołanie jest dopuszczalne i zgodne z prawem - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Wcześniej portal RMF24 napisał w piątek, że powołanie Adama Glapińskiego na kolejną kadencję w Narodowym Banku Polskim może być niezgodne z prawem. Narrację RMF24 powieliło następnie wiele mediów, tymczasem oświadczenie szefa gabinetu prezydenta nie pozostawia żadnych wątpliwości, że informacja na temat jakichkolwiek zastrzeżeń natury prawnej w sprawie kandydatury Adama Glapińskiego na prezesa NBP jest nieprawdziwa.

fot. Zbyszek Kaczmrek/Gazeta Polska

Portal RMF24 powołując się na Ustawę o Narodowym Banku Polskim przypomina, że w lutym 2016 roku prezydent Andrzej Duda, na wniosek ówczesnego prezesa NBP Marka Belki, powołał Adama Glapińskiego na stanowisko członka zarządu banku, co - zdaniem RMF24 - trzeba uznać za pierwszą kadencję Glapińskiego w zarządzie. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2016 r., prezydent powołał Glapińskiego na prezesa banku, co jest drugą kadencją w zarządzie banku.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zwraca jednak uwagę, że zarzuty dot. ponownego powołania Adama Glapińskiego na prezesa NBP pojawiły się już kilka miesięcy temu, jeszcze przed jego formalnym zgłoszeniem, zaś opinie prawników są w tej sprawie podzielone.

Mamy własne opinie, że wszystko jest zgodnie z prawem i tego się trzymamy. Mamy przygotowaną argumentację prawną i opinie, że jest to dopuszczalne.
- podkreślił prezydencki minister.

Dopytywany, czy prezydent rozważa wycofanie kandydatury Glapińskiego, Szrot odpowiedział: 

Potwierdzam, że pan Glapiński jest kandydatem pana prezydenta.
- oświadczył szef gabinetu prezydenta.

Sejm ma zająć się powołaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego podczas posiedzenia zaplanowanego na 11 i 12 maja, czyli w najbliższą środę lub czwartek.
Niezalezna.pl, PAP

 Źródło: niezależna.pl, PAP

 

#Bank centralny #NBP

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo