Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. "To historyczny projekt"

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, poinformował, że dziś doszło do podpisania Umowy Społecznej, dzięki której możliwe będzie powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / AKuptsova

"Jako przedstawiciel rządu, jako minister aktywów państwowych, który nadzoruje państwowe spółki sektora energetycznego z jednej strony, a z drugiej strony przedstawiciele związków zawodowych działających w spółkach energetycznych oraz prezesi tychże spółek, podpisaliśmy Umowę Społeczną, która zapala zielone światło do sfinalizowania projektu, który jest projektem historycznym, jeśli chodzi o polski sektor elektroenergetyczny, to projekt utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE)"

- powiedział podczas briefingu Sasin.

Jak mówił, NABE to wydzielenie aktywów węglowych z funkcjonujących spółek energetycznych.

"To wydzielenie ma wiele przyczyn, podstawową przyczyną jest chęć przyspieszenia transformacji energetycznej"

- tłumaczył.

Umowa Społeczna związana jest z planami wydzielenia ze spółek z udziałem Skarbu Państwa wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych. To końcowy etap przygotowań do powołania NABE.

"To będzie szybki proces"

"Teraz będziemy implementować te zapisy Umowy Społecznej w odpowiednich aktach ustawowych. Chciałbym zagwarantować, że to będzie proces szybki rzeczywiście. I tutaj jest taka intencja rządu. Ona zresztą została wyrażona (...) uchwałą Rady Ministrów, która została podjęta na posiedzeniu wtorkowym"

- powiedział Sasin.

Jak dodał, podpisane w czwartek porozumienie ma "pełną akceptację całego rządu".

"Ja je podpisałem oczywiście w imieniu rządu. Ale jest pełna akceptacja całego rządu, również w kontekście tego, aby bardzo szybko przedłożyć odpowiedni rządowy projekt ustawy w tej sprawie, który będzie implementować te zapisy i te zobowiązania, które rząd podjął w tym porozumieniu, na odpowiednie akty prawne"

- wskazał.

Sasin dodał, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest harmonogram, który określa termin powołania NABE na koniec I kwartału przyszłego roku.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#NABE #Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego #Sasin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mm
Wczytuję ocenę...
Wideo