Polska Strefa Inwestycji sukcesem

- Szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju miało wprowadzenie regulacji prawnych tworzących Polską Strefę Inwestycji. Przełożyło się to na wzrost zainteresowania inwestycjami małych i średnich firm - powiedział prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek, komentując środowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z biznesmenami.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
stevepb

Michałek podkreślił, że podczas spotkania w Katowicach przedsiębiorcy mieli możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia, pomysłów i zgłoszenia ważnych postulatów.

Zaznaczył, że dla niego, jako prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ważna była rozmowa o tym, jak administracja może wesprzeć działania mające na celu pozyskiwania nowych inwestycji:

 "To, że pan premier wywodzi się z biznesu i w swojej działalności miał do czynienia z szerokim spektrum projektów inwestycyjnych, powoduje, że przedsiębiorcy wiedzą, iż rozmawiają z osobą, która rozumie ich problemy, a zarazem ma realne narzędzia pozwalające na ich rozwiązanie".

Pytany o to, jak ocenia wprowadzone w ciągu ostatnich czterech lat regulacje prawne, powiedział, że "z punktu widzenia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, szczególne znaczenie miały regulacje w zakresie ulg podatkowych, a także zmiana przepisów dotyczących inwestowania w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Wskazał, że dzięki utworzeniu Polskiej Strefy Inwestycji "można elastycznie udzielać wsparcia dla nowych projektów na terenie całego kraju i obserwować realny wzrost zainteresowania nowymi inwestycjami wśród małych i średnich, a nawet mikro przedsiębiorstw". Zaznaczył, że funkcjonująca od pewnego czasu Konstytucja Biznesu daje przedsiębiorcom poczucie większej stabilności, co przekłada się na większą atrakcyjność inwestycyjną kraju.

Michałek pozytywnie ocenił działania resortu finansów i Krajowej Administracji Skarbowej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Wskazał, że "zapewnia ono większe wpływy do budżetu państwa, co pozwala m.in. na finansowanie programów rządowych - w tym także tych wspierających rozwój przedsiębiorczości - a także pozwala na osiągnięcie stabilności budżetowej".

Podkreślił, że walka z wyłudzeniami VAT poprawiła pozycję konkurencyjną uczciwych przedsiębiorców, ponieważ - jak wskazał - "nie muszą oni rywalizować z podmiotami, które na skutek niedozwolonych praktyk ponoszą znacznie niższe koszty operacyjne, przez co mogą oferować swoje towary lub usługi poniżej ich realnej rynkowej wartości".

Zapytany o to, jaki wpływ na rozwój polskiego biznesu ma obniżka podatków CIT i PIT, powiedział, że jest to kolejny etap zmian, których celem jest pozostawienie w kieszeni podatników większych środków. "To, czy środki te wrócą do gospodarki w postaci konsumpcji, czy zostaną przeznaczone na inwestycje, czy też zwiększą poziom oszczędności, będzie korzystne dla gospodarki" - wskazał. Przyznał, że podatki są konieczne do utrzymania państwa, ale powinny być racjonalne i dostosowane do istniejących potrzeb.

"Uważam, że jeżeli zdecydowano się na obniżenie danin, to służy to właśnie urealnieniu obciążeń nakładanych na obywateli" - powiedział.

Michałek pozytywnie ocenił również informację, że budżet na 2020 r. ma być budżetem zrównoważonym. "Liczę na to, że taki trend uda się utrzymać w kolejnych latach, co na pewno podtrzyma pozytywny odbiór naszej gospodarki jako stabilnej i przełoży się na realizację większej ilości zamierzeń inwestycyjnych" - podsumował.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo