Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polacy i Czesi wolą etat, Chorwaci - pracę na swoim

Polacy, Czesi i Słowacy wolą etat, ale Chorwaci czy Węgrzy chcą pracować na swoim - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na sondaż Eurostatu, który zapytał młodych Europejczyków, co myślą o zakładaniu firm.

Pixabay

Jak wskazuje gazeta, cytująca sondaż Eurostatu, spośród wszystkich państw członkowskich najwyższy odsetek zwolenników samozatrudnienia odnotowano na Cyprze – 64 proc. (unijna średnia 39 proc.). W regionie Europy Środkowej wyróżniają się pod tym względem Chorwaci (57 proc.) i Węgrzy (52 proc.).

"Z kolei aż 68 proc. Finów woli pracę na etacie, co jest najwyższym wynikiem w UE (średnia to 55 proc.)" - zwraca uwagę dziennik.

Na pytanie: "jaką wybrałbyś formę zatrudnienia", na etat wskazało po 55 proc. badanych Polaków i Czechów oraz 52 proc. Słowaków.

Największe znaczenie dla zwolenników umowy o pracę ma regularność wynagrodzenia oraz bezpieczeństwo zatrudnienia - wskazano. Z kolei dla tych, którzy wolą własną działalność gospodarczą – „możliwość bycia sobie szefem” i dowolnego kreowania godzin pracy. "Relatywnie rzadko (unijna średnia 29 proc.) padała odpowiedź związana z lepszymi zarobkami na samozatrudnieniu" - podkreśla dziennik. Dodaje, że w możliwość taką wierzy niespełna jeden na czterech Polaków (23 proc.) i jest to najniższa wartość w regionie. Bardziej optymistyczni pod tym względem są Węgrzy (43 proc.) i Chorwaci (41 proc.).

Na pytanie, czy respondenci rozważyliby założenie własnej działalności gospodarczej, odsetek odpowiadających „tak”, ale jednocześnie niepodejmujących żadnego kroku w tym kierunku, wynosi dla całej UE 46 proc. "Blisko tej średniej lokują się respondenci z Polski, Czech i ze Słowacji, tak odpowiadających Węgrów i Rumunów było 56 proc., a Chorwatów aż 59 proc." - stwierdza gazeta. Wyższy odsetek odnotowano jedynie na Cyprze (67 proc.) - dodaje.

Dziennik zauważa, że 28 proc. młodych Polaków jest przekonanych, iż przedsiębiorcy walczą o utrzymanie. Wyższy odsetek notowano w Portugalii, Estonii i na Słowacji – 32 proc. Podkreśla jednocześnie, iż Polacy znajdują się pośród 11 państw, których mieszkańcy uważają, że przedsiębiorcy dużo zarabiają (23 proc. – o 4 pkt proc. więcej od średniej).

Badanie Eurostatu przeprowadzono 10-20 października 2022 r, metodą CAWI na próbie 25 992 osób. 

 Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

wg
Wczytuję ocenę...
Wideo