Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Pokazano realny wzrost gospodarczy Polski w latach 2015-2022. "Czas na skok do ekstraklasy"

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskie Funduszu Rozwoju, zaprezentował na Twitterze serię wykresów pokazujących sytuację gospodarczą Polski. Według przytoczonych przez niego danych Eurostatu, Polska osiągnęła w latach 2015-2022 realny wzrost gospodarczy na poziomie blisko 32 proc. Przeciętny wzrost w UE w tym okresie wyniósł nieco ponad 12 proc. - Teraz czas na nowe technologie i skok do ekstraklasy - napisał na Twitterze Marczuk.

Polska gospodarka stała się bardzo konkurencyjna
pixabay.com/andremsantana

Według danych przedstawionych przez Marczuka, tylko cztery kraje w UE przekroczyły 30 proc. próg wzrostu gospodarczego w latach 2015-2022. Obok Polski, jest to Irlandia, Cypr oraz Rumunia

To jest miara naszego sukcesu gospodarczego - jesteśmy wśród liderów wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. Wielkie dzieło doganiania i rozwoju, dzięki naszym przedsiębiorcom, obywatelom i rozważnej polityce rządu. Teraz czas na nowe technologie i skok do ekstraklasy

- napisał wiceszef PFR.

Marczuk podał w wątpliwość również wizje kreowane przez część ekonomistów i polityków mówiących o "drodze drugiej Grecji" i dużym zadłużeniu Polski.

- Polska, mimo pandemii i wojny, obniżyła dług publiczny po 2015 r. Wskaźnik (48,1 proc.PKB) dotyczy całego zadłużenia, łącznie z m.in. BGK/PFR

- napisał, odpowiadając na zarzuty o "ukrywanie" długu przez rząd.

Unijna średnia długu publicznego wynosi ok. 84 proc. PKB. Polska zamyka dziesiątkę krajów z najniższych długiem publicznym (jako odsetkiem PKB).

Bartosz Marczuk wskazał także, że Polska ma jedno z najniższych na świecie opodatkowań pracy i jednocześnie zmniejszyła przez ostatnie lata klin podatkowy.

Polska - jak podkreślił wiceszef PFR - "pożegnała również demona bezrobocia"

- Gospodarka polska staje się bardzo konkurencyjna na świecie. Wielkie dzieło naszych przedsiębiorców i obywateli, przy rozważnej polityce rządu. Nasz eksport w ostatnich latach wręcz eksplodował - od 2015 wzrósł nominalnie ponad 2 RAZY! Teraz czas na wysokie technologie i własne marki - napisał Marczuk.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mn
Wczytuję ocenę...
Wideo