PKN Orlen stawia na wodór. "Za rok-dwa będziemy się poruszać tak zasilanymi samochodami"

- Rozpoczynamy projekty związane z budową infrastruktury do tankowania wodoru. Mamy zaawansowane projekty i wierzymy, że to nie będą długie lata, tylko rok-dwa, kiedy w Polsce będzie można poruszać się autami zasilanymi wodorem - powiedział dzisiaj podczas Kongresu 590 Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych PKN ORLEN S.A.

Zakłady w Trzebini
Twitter.com/PKN Orlen

Grzegorz Jóźwiak był jednym z prelegentów panelu poświęconego paliwom przyszłości. Stwierdził, że PKN Orlen jako pierwszy podmiot w regionie zadeklarował osiągniecie neutralności emisyjnej w 2050 r. 

- Mamy sprecyzowane plany w związku z kierunkiem wodorowym dotyczące wytwarzania wodoru do celów transportowych. Chcemy mieć po stronie wytwarzania zdywersyfikowane źródła wodoru - chcemy produkować wodór z odnawialnych źródeł energii, żeby stabilizował on sieci energetyczne, ale też mamy projekty zakładające produkcję wodoru z innych źródeł, chociażby z odpadów komunalnych

- mówił Jóźwiak.

Dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych PKN Orlen stwierdził, że koncern chce rozwijać sieć dystrybucji i infrastrukturę wodorową, wykorzystując do tego dofinansowanie proponowane przez Unię Europejską.

- Nie dalej niż wczoraj ogłosiliśmy przetarg na budowę dwóch stacji wodorowych - w Poznaniu oraz w Katowicach. Chcemy się w pierwszej kolejności skoncentrować na rynku autobusów miejskich, bo jest to rynek zapewniający pewny odbiór wodoru. Natomiast stacje te będą ogólnodostępne i umożliwią skorzystanie też innym uczestnikom ruchu, np. pojazdom osobowym czy transportowi ciężkiemu - zadeklarował Grzegorz Jóźwiak. 

Dodał, że PKN Orlen prowadzi już dzisiaj projekty związane z produkcją wodoru na potrzeby transportu.

- Będzie to wodór z instalacji w Trzebini. Tam budujemy systemy doczyszczania i hub wodorowy. Kolejny projekt jest na etapie końcówki przetargu i będzie to hub wodorowy we Włocławku, gdzie wodór będzie produkowany w procesie elektrolizy. To nie są już tylko plany - przeszliśmy do realizacji. Rozpoczynamy projekty związane z budową infrastruktury do tankowania wodoru. Mamy zaawansowane projekty i wierzymy, że to nie będą długie lata, tylko rok-dwa, kiedy w Polsce będzie można poruszać się autami zasilanymi wodorem - stwierdził.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#PKN Orlen #wodór #paliwo wodorowe #Kongres 590

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (104)
Anonim 06.05.2021 07:46
NO, nareszcie do głosu dochodzą ludzie z otwartymi umysłami. Ja od 6 lat mam w hondzie założony "zestaw" elektrolizy wody i produkcji "gazu Browna". Oszczędzam 1/3 kasy na tankowaniach a silnik po ostatnich "testach" wygląda jakby nie był używany (np brak nagarów).
Anonim 05.05.2021 22:27
wodór fajnie wybucha
Anonim 05.05.2021 21:51
Nikt nie ma nic przeciwko, żeby Orlen rósł w siłę, ale samochody na wodór w masowej produkcji to muzyka dalszej przyszłości a nie dwóch lat.
Anonim 05.05.2021 21:27
Tak zgadza się, prezesi za dwa lata będą jeździć samochodami na wodór!!@
Anonim 05.05.2021 21:12
W USA pewien człowiek żyje z wodoru. W dzień produkuje prąd że słońca i wiatru produkując H², a w nocy ma prąd właśnie z H². Kupił stare ogniwa wodorowe z programu Apollo. Zbiornik na H² niskociśnieniowy miękki, leży w ogrodzie, taki jak przeciwpożarowy. Od lat nie jest połączony z siecią. Tak , tak, polscy ustawodawcy! Nie wy zapaliliście słońce! Ale kasę chcecie za nic!
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo