Orlen wchodzi w energetykę jądrową

PKN Orlen i Grupa Chemiczna Synthos podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/distelAPPArath/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Jesteśmy otwarci na nowatorskie rozwiązania, które będą budowały wartość Grupy Orlen w kolejnych latach i jej pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Współpraca ze spółką Synthos wynika z dużego potencjału SMR. Dostrzegamy możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych

– stwierdził na konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Małe reaktory atomowe (Small Modular Reactors – SMR) to jednostki produkujące energię elektryczną, które w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW. Są one wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji. Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Dzięki rozpoczętej współpracy Orlen uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Grupa Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do Grupy Orlen zakładach produkcyjnych w Polsce.

– Wdrożenie nowoczesnych zeroemisyjnych technologii jądrowych jest niezmiernie istotne dla obu spółek, jak i całego polskiego przemysłu, stojącego przed wyzwaniami, jakie niosą cele redukcji emisji gazów cieplarnianych z zachowaniem konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na europejskim i globalnym rynku. Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i potencjalnie dla ciepłownictwa miejskiego

– podkreślił Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Synthos.

SMR to technologia, która otwiera przed Orlenem szereg możliwych synergii. Biorąc pod uwagę dotychczasowe kierunki rozwoju i realizowane inwestycje, zakładające m.in. dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, SMR mogą stanowić bezemisyjną alternatywę dla obecnych aktywów energetycznych Grupy Orlen.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#gospodarka

Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo