Prestiżowy amerykański magazyn „Fortune” opublikował swoje coroczne zestawienie 500 największych firm całego świata pod względem przychodów. ORLEN zajął w tym rankingu historyczne 216. miejsce, co daje awans o 208 pozycji wobec ubiegłorocznego zestawienia. Co więcej, polski koncern jest jedyną notowaną na liście firmą z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Fortune Global 500 to publikowany od 1955 roku prestiżowy, coroczny ranking 500 największych globalnych firm pod względem przychodów. Zestawienie jest przygotowywane przez magazyn „Fortune” z siedzibą w Nowym Jorku. Najwięcej miejsc w rankingu zajmują zawsze spółki amerykańskie, dużo jest też przedsiębiorstw z Chin oraz z Wielkiej Brytanii. Także Polska ma swojego przedstawiciela w tej grupie, a chodzi oczywiście o koncern ORLEN S.A. Nasz narodowy czempion gospodarczy był ujęty w rankingu już piętnaście razy, jednak dotychczas zajmował miejsca bliżej końca zestawienia.
Sytuacja zmieniła się w tym roku. W opublikowanym w sierpniu zestawieniu Fortune Global 500, ORLEN uplasował się na 216. miejscu, choć w poprzedniej edycji rankingu zajmował pozycję 424. To awans o 208 oczek w ciągu zaledwie 12 miesięcy Z danych przedstawionych przez magazyn „Fortune” wynika, że rok do roku poziom przychodów polskiego koncernu wzrósł do 62,3 mld dolarów (o 83,2 proc.), zaś poziom zysku do ok. 7,5 mld dolarów (o 161 proc.).
Historyczna pozycja ORLEN w rankingu Fortune Global 500 jest efektem stworzenia silnego multienergetycznego podmiotu, który powstał po połączeniu PGNiG, LOTOS i Energi. Dzięki dywersyfikacji działalności Grupa ORLEN rozwija swoje przewagi konkurencyjne. Zyski na poziomie ponad 7,5 mld dolarów zwiększają możliwości inwestycyjne w kontekście rosnących potrzeb związanych z transformacją energetyczną regionu.
Pozycja Grupy ORLEN w tegorocznym zestawieniu Fortune Global 500 oznacza również, że polski koncern trafił do grupy pięciu najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw spośród wszystkich uczestników w rankingu. Spółka wyprzedziła w tej kwestii m.in. francuskiego producenta samolotów Airbus, chińskiego Lenovo czy amerykańskiego giganta IBM. Warto dodać, że w zestawieniu przygotowanym przez magazyn „Fortune” ujęte były firmy z 33 krajów, w tym 16 europejskich.
Jednak to niejedyne sukcesy gospodarcze ORLEN w ostatnim czasie. W zeszłym roku ORLEN zajął 283. miejsce w rankingu Forbes Global 2000, ponadto plasowany jest także na pierwszej pozycji wśród pięciuset największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej – „TOP 500 CEE”, przygotowywanym przez firmę ubezpieczeniową Coface.
Warto wspomnieć, że w sierpniu 2022 r. polski koncern sfinalizował przejęcie Grupy Lotos, a w listopadzie 2022 r. – przejęcie PGNiG. – Potrzebny jest koncern, który zabezpieczy procesy inwestycyjne, będzie stabilizował gospodarkę, będzie inwestował i przejmował, który da bezpieczeństwo Polakom
– mówił w listopadzie 2022 r. prezes Daniel Obajtek.
Wówczas prognozował, że ORLEN będzie w stanie generować roczne przychody na poziomie 400 mld zł, co mogłoby dać przy obecnym rankingu miejsce na początku drugiej setki największych firm świata. Jak widać, przewidywania te się sprawdziły.