Nvidia buduje superkomputer do sztucznej inteligencji

Firma Nvidia poinformowała o budowie maszyny, która ma odpowiedzieć na potrzeby związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Israel-1 - bo taką nazwę ma nosić sprzęt - ma być najszybszym superkomputerem w swoim rodzaju.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Komputer do obliczeń SI oparty na chmurze został zaprojektowany w Izraelu w ciągu ostatnich 18 miesięcy kosztem setek milionów dolarów i jest jedną z najbardziej istotnych i kluczowych inwestycji Nvidii w ostatnich latach - poinformowała firma.

Israel-1, który według firmy będzie jednym z najszybszych superkomputerów na świecie, ma osiągnąć zdolność operacyjną do końca 2023 roku.

"Sztuczna inteligencja jest najważniejszą siłą technologiczną w obecnym czasie"

– powiedział Gilad Shainer wiceprezes w firmie Nvidia.

"Israel-1 to duża inwestycja, która pomoże nam napędzać innowacje w Izraelu i na całym świecie" – dodał.

Agencja Reutera pisze, że w trakcie pracy nad superkomputerem Nvidia współpracowała z 800 startupami w Izraelu oraz dziesiątkami tysięcy inżynierów oprogramowania.

Systemy sztucznej inteligencji analizują ogromne zbiory danych i wymagają zarówno ultraszybkiej wydajności obliczeniowej, jak i ogromnej pamięci. Rozwój aplikacji SI, takich jak ChatGPT firmy OpenAI, stawia nowe wyzwania przed sieciami w centrach danych.

Oczekuje się, że system o nazwie Israel-1 zapewni wydajność do ośmiu eksaflopów do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Jeden eksaflop umożliwia wykonanie 1 kwintyliona - lub 1 000 000 000 000 000 000 - obliczeń na sekundę

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#superkomputer #Israel-1 #Nvidia

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo