Gazeta Polska: Chcieli zagłodzić PiS, zmobilizowali Polaków Czytaj więcej!

Niemiecka marka motoryzacyjna w przyszłości zmniejszy zawartość kobaltu w bateriach samochodowych

Elektryczna ofensywa Mercedes-Benz jest kluczowym elementem strategii „Ambition2039”, a jednocześnie warunkiem wstępnym na drodze do uzyskania neutralności węglowej. Odpowiedzialnie wydobywane i przetwarzane surowce stanowią podstawę zrównoważonej floty pojazdów Mercedes-Benz na prąd. Decydujące znaczenie mają tu poszanowanie i ochrona praw człowieka oraz środowiska naturalnego – od kopalni aż do gotowego produktu. Obecne działania w szczególności koncentrują się na surowcach stosowanych do budowy akumulatorów: licie i kobalcie.

mat. pras.

Mercedes-Benz stosuje kompleksowe podejście w całym łańcuchu produkcji akumulatorów – od badań i rozwoju do produkcji seryjnej. Ogniwo znajduje się w samym sercu akumulatora, dlatego „opanowanie” jego chemii ma kluczowe znaczenie. „Wyraźnym celem rozwoju Mercedes-Benz jest znaczące poszerzenie możliwości przyszłych akumulatorów – poprzez poprawę gęstości energii, przyspieszenie dojrzałości produkcyjnej przyszłych technik akumulatorowych, znaczne skrócenie czasu ładowania oraz dalsze ograniczenie wykorzystania krytycznych surowców. W nadchodzących generacjach ogniw akumulatorowych zawartość kobaltu jest już redukowana do mniej niż 10%. W przyszłości chcemy stosować techniki postlitowo-jonowe, o nowym składzie materiałów, tak aby całkowicie zrezygnować z surowców takich jak kobalt. Elementem całościowej strategii akumulatorów jest również dalsza optymalizacja możliwości recyklingu i jej wdrożenie w Mercedesie” – powiedział Markus Schäfer, członek zarządów Daimler AG i Mercedes-Benz AG odpowiedzialny za badania w Grupie Daimler oraz dyrektor operacyjny Mercedes-Benz Cars.

Kompleksowe podejście Mercedes-Benz promuje społecznie akceptowalne i przyjazne dla środowiska wydobycie kobaltu. Firma kładzie nacisk na stosowanie surowych standardów zrównoważonego rozwoju; jednym z kluczowych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o współpracy z dostawcami i zawieraniu z nimi umów w ramach łańcuchów dostaw surowców jest uznany w branży standard odpowiedzialnego wydobycia – element inicjatywy na rzecz odpowiedzialnego wydobycia IRMA (ang. Initiative for Responsible Mining Assurance). 


„Mamy jasno określone cele: chcemy, aby nasze produkty zawierały wyłącznie surowce, które zostały wydobyte i wyprodukowane bez naruszania praw człowieka. To jeden z podstawowych elementów naszej zrównoważonej strategii biznesowej” – powiedziała Renata Jungo Brüngger, członek zarządów Daimler AG i Mercedes-Benz odpowiedzialna za integralność oraz kwestie prawne.


W przemyśle motoryzacyjnym standard jest na wczesnym etapie wdrażania, a Daimler stara się przyspieszyć ten proces. Partnerzy firmy będą musieli na piśmie zobowiązać się do pozyskiwania surowców wyłącznie od dostawców audytowanych zgodnie z normami IRMA. Co więcej, w przyszłości łańcuchy dostaw będą regularnie monitorowane.
 

 



Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

 

#branża motoryzacyjna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wideo