Warszawie odbył się wykład prof. dr. hab. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, pt. „Narodowy Bank Polski w czasie megaszoków ekonomicznych po pandemii i w kryzysie energetycznym – historia sukcesu” oraz panel dyskusyjny przygotowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Gospodarczym pt. „Złoty i gotówka filarami rozwoju, bezpieczeństwa i wolności Polski”.
W trakcie wykładu profesor Glapiński podkreślił, że NBP skutecznie stawił czoła globalnym wstrząsom gospodarczym, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich czterech lat.
Właściwa polityka pieniężna NBP z lat 2020–2024 pozwoliła na przywrócenie inflacji do celu mimo bardzo silnych szoków dotykających polską gospodarkę, przy ograniczeniu kosztów ekonomicznych dezinflacji – powiedział prezes NBP
W odpowiedzi na pandemię NBP szybko poluzował politykę pieniężną, co pozwoliło na złagodzenie negatywnych skutków gospodarczych oraz wsparcie gospodarstw domowych i firm. Dzięki obniżeniu stóp procentowych (w tym referencyjnej z 1,5% do 0,1%) oraz skupowi obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym, ryzyko obniżenia inflacji poniżej celu zostało ograniczone.
Działania NBP ograniczały ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP. Poluzowanie polityki pieniężnej NBP miało na celu złagodzenie negatywnych skutków epidemii, poprzez ograniczenie skali spadku aktywności gospodarczej oraz wsparcie sytuacji finansowej gospodarstw domowych i firm. Ponadto, poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców, decyzje NBP wspierały stabilność systemu finansowego
– podkreślił prof. dr hab. Adam Glapiński.
Podczas wykładu profesor Glapiński przypomniał, że NBP musiał również zmierzyć się z wyzwaniami inflacyjnymi wywołanymi zewnętrznymi szokami, takimi jak agresja Rosji na Ukrainę (luty 2022 r.) i wzrost cen surowców. Zareagowano szybko, podnosząc stopy procentowe z 0,1% do 6,75%, co było największym takim ruchem w historii Rady Polityki Pieniężnej, czyli od 1998 r.
NBP podjął szybkie i zdecydowane działania, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Od października 2021 r. do września 2022 r., na jedenastu kolejnych posiedzeniach Rady, stopa referencyjna została podniesiona z 0,1% do 6,75%. Podwyżki stóp procentowych nastąpiły w Polsce wcześniej i w większej skali niż w większości państw OECD – przypomniał Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Prezes NBP zaznaczył, że działania te przyniosły pożądany efekt – inflacja zaczęła spadać szybciej niż oczekiwano, co umożliwiło dostosowanie stóp procentowych. W II kwartale 2024 r. realny PKB Polski wzrósł o 13% w porównaniu z końcem 2019 r., co stanowi najlepszy wynik wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej. W tym samym czasie realny PKB w strefie euro wzrósł o 4%.
Stopa bezrobocia w Polsce pozostaje jedną z najniższych w Unii Europejskiej i jest obecnie bliska historycznemu minimum –powiedział profesor Glapiński. Zapewnił, że NBP będzie kontynuował swoje zadania, dbając o niską inflację oraz stabilność makroekonomiczną, co przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego kraju.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Gospodarczego: prof. Elżbieta Mączyńska, Marek Moczulski i Aleksander Pawlak oraz członkowie Zarządu NBP: Paweł Szałamacha i Artur Soboń. Panel prowadził Piotr Palutkiewicz z Warsaw Enterprise Institute.całość