Angażujące treści o ekonomii i gospodarce, najnowsze trendy, analizy i raporty ekonomiczne, opinie i komentarze dziennikarzy - wszystko to znajdą państwo w nowej inicjatywie Narodowego Banku Polskiego. Obserwator Finansowy TV to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy śledzą medialną scenę ekonomiczną w poszukiwaniu najświeższej wiedzy. Obserwuj przez cały tydzień!
Obserwator Finansowy ruszył z nową odsłoną kanału YouTube - TV „Obserwatora Finansowego”.
„Znajdą Tu Państwo ciekawe i angażujące treści o ekonomii i gospodarce. Opowiemy o najnowszych trendach, analizach i raportach ekonomicznych. Nasi eksperci oraz popularni ekonomiczni komentatorzy i dziennikarze, podziela się swoimi opiniami i komentarzami”
- zachęcają autorzy.
Obserwator Finansowy uruchamia kanał „OF TV” nadający na żywo! Program będzie nadawany od poniedziałku do piątku (codziennie w godzinach 9:00–15:00) na kanale YouTube: Obserwator Finansowy. https://t.co/S7WHEbN5Ai pic.twitter.com/x3yieGvh7l
— Narodowy Bank Polski (@nbppl) June 10, 2024
Gościem poniedziałkowego wydania „OF TV” był m.in. członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Paweł Szałamacha. Jedno z pytań dotyczyło publicystycznego zwrotu „druku pieniądza”.
- Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawa emisji w Polsce, w tym pieniądza gotówkowego. Jako NBP zamawiamy zarówno monety, jak i banknoty. Fizycznie wytwarzają je Mennica Polska bądź Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, co później jest nam dostarczane
- tłumaczył Szałamacha.
Wyjaśnił, że NBP odpowiada nie za sam druk, a zasilenie gospodarki w pieniądz gotówkowy.
Jak przekazał, „tego pieniądza w obiegu jest obecnie ok. 390 miliardów złotych”. - Codziennie korzystamy z tych pieniędzy. Możemy je wypłacać z bankomatów - dodał.
Obalił też mit, że świeżo wyglądające banknoty oznaczają „ciągły druk pieniądza”. To - jak mówił - efekt postawienia za cel podniesienia jakości pieniądza. Od lat wyeksploatowane banknoty są niszczone i zastępowane nowymi.