NBP chce silnego złotego

W wypowiedzi dla agencji PAP (2 lutego 2022 r.) prezes NBP prof. Adam Glapiński stwierdził, że „(…) W obecnej sytuacji gospodarczej umocnienie złotego byłoby spójne z zacieśnianiem polityki pieniężnej, którego dokonujemy i wspierałoby obniżenie inflacji”. Dodał, że wahania nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych wpływają na poziom kursu naszej waluty, szczególnie groźba agresji Rosji na Ukrainę, jednak „(…) fundamenty polskiej gospodarki są tak silne, że w takiej hipotetycznej sytuacji nasz wzrost gospodarczy byłby szybki, a gospodarka zrównoważona”.

NBP

Narodowy Bank Polski informuje:

Odpowiadając na pytania agencji Bloomberg (1 lutego 2022 r.) prezes NBP wskazał, że „Opublikowane właśnie wstępne szacunku PKB za 2021 r., a także dane za ostatnie miesiące potwierdzają, że mamy w Polsce silne ożywienie aktywności gospodarczej. Przypomnę, że wzrost PKB w całym ubiegłym roku jest szacowany przez GUS na 5,7 proc. To oznacza przyspieszenie rocznej dynamiki PKB w IV kwartale w okolice 7 proc., a więc znakomite wyniki. Do tego mamy bardzo dobre dane z rynku pracy, w tym niskie bezrobocie i silny wzrost płac. (…) Aprecjacja kursu wspierałaby zacieśnienie monetarne i byłaby spójna z kierunkiem działań banku centralnego. Jednocześnie jednak na kurs walutowy wpływają obecnie czynniki zewnętrzne, jak choćby sygnalizowane zacieśnienie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych czy utrzymujące się napięcia geopolityczne na linii Rosja–Ukraina”.

Odpowiadając na pytania agencji Reuters (31 stycznia 2022 r.), dotyczące kursu naszej waluty, prezes NBP zapewnił w imieniu Narodowego Banku Polskiego, że „(…) gdyby sytuacja na Wschodzie się pogarszała, to mamy narzędzia, aby wspierać polską gospodarkę i polską walutę”.

KURS ZŁOTEGO JEST CAŁKOWICIE WOLNY I PŁYNNY

Podczas konferencji prasowej (5 stycznia 2022 r.) prezes NBP przypomniał, że „Narodowy Bank Polski (…) przyjął wiele lat temu płynny kurs złotego. (…) Możemy sobie na to pozwolić, bo jesteśmy silną, nie najmniejszą gospodarką (…)”.

„(…) Jako Narodowy Bank Polski zastrzegamy sobie prawo w założeniach polityki pieniężnej do prowadzenia interwencji na rynku walutowym, ograniczonych interwencji, o ile uzasadniają to warunki rynkowe. (…) To jest standardowa polityka stosowana przez wiele banków na świecie, w tych małych, szczególnie otwartych gospodarkach (…)” – wyjaśnił prezes NBP (3 grudnia 2021 r.).

DZIAŁANIA NBP SĄ KORZYSTNE DLA POLSKIEJ WALUTY

W wywiadzie dla „Hungarian Business Daily” (16 listopada 2021 r.) prezes NBP podsumował:

„(…) nie ma wątpliwości, że działania NBP są korzystne dla polskiego złotego. (…) NBP przyczynia się do tworzenia atrakcyjnych i stabilnych warunków dla realizacji średnio- i długoterminowych projektów inwestycyjnych”.

Dbamy o wartość polskiego pieniądza.

 Źródło: Materiał Partnera

 

#NBP #Bank centralny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo