Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

NATO na srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP

Już 7 marca 2024 r. do obiegu trafi srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł upamiętniająca dwudziestą piątą rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Znajdą się na niej między innymi sylwetki polskich żołnierzy, wyrzutnia rakietowa M142 HIMARS czy czołg M1A1 Abrams – uzbrojenie będące na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Foto: 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO
Narodowy Bank Polski - NBP

– Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego – NATO – została powołana w 1949 r. jako międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa mająca przeciwdziałać realnemu zagrożeniu ze strony Związku Sowieckiego wobec Europy Zachodniej. W kwietniu 1991 r. przyjęto deklarację o partnerstwie z Polską oraz innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Formalne wstąpienie Polski do NATO nastąpiło 12 marca 1999 r. – przypomina Artur Adamski w folderze emisyjnym. 
– W 2023 r. do Sojuszu należało 31 państw, a w trakcie procedury przyjęcia były Szwecja oraz Bośnia i Hercegowina. Obecnie NATO to najsilniejszy pakt wojskowy we współczesnym świecie. Pozycja Polski w NATO istotnie wzrosła w ostatnich latach w wyniku znacznych inwestycji w naszą armię, która stoi na straży wyjątkowo ważnej, wschodniej flanki sojuszu – dodaje. 

Moneta kolekcjonerska NBP - NATO/ / NBP

Rewers monety przedstawia sylwetki pięciu żołnierzy Wojska Polskiego reprezentujących nowoczesne formacje wojskowe wchodzące w skład NATO oraz symbol sojuszu. Awers to kompozycja uzbrojenia będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego: samobieżna armatohaubica Krab, wyrzutnia rakietowa M142 HIMARS oraz czołg M1A1 Abrams.

Szczegółowe informacje o monecie „25. rocznica wstąpienia Polski do NATO”:

  • nominał: 10 zł
  • metal: Ag 925/1000
  • stempel: lustrzany
  • średnica: 32,00 mm
  • masa: 14,14 g
  • brzeg (bok): gładki
  • nakład: do 10 000 szt.
  • projektant: Robert Kotowicz
  • emitent: NBP 
  • producent: Mennica Polska SA
  • cena: 200 zł

 

 

 

 

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP

W 2024 roku Narodowy Bank Polski będzie kontynuował także emisje w ramach serii monet kolekcjonerskich: „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, „Polskie Termopile” i „Historia monety polskiej”. Wprowadzone zostaną także do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii zainaugurowanej w 2023 roku „W Polskę wierzę”.

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Atrakcyjne rozwiązania techniczne i graficzne

Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często są uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowania laserowego.

Banknoty kolekcjonerskie w związku z ich szczególnym charakterem różnią się od banknotów powszechnego obiegu bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi.

Zakup wartości kolekcjonerskich NBP – stacjonarnie lub online

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Może je nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także atrakcyjny oryginalny pomysł na prezent. Zakupu emitowanych przez Narodowy Bank Polski wartości kolekcjonerskich można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl lub w jednym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP, które zlokalizowane są w każdym mieście wojewódzkim.

Informacje dotyczące zaplanowanego na 2024 rok harmonogramu emisji monet i banknotów kolekcjonerskich oraz szczegóły dotyczące dat, nominałów, wielkości emisji i specyfikacji technicznej są dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2024 r. Przypominamy, że plan może ulec zmianie, aktualne informacje publikowane są na stronie nbp.pl.

 



Źródło: NBP

 

#NBP #Bank centralny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Wideo