Sieciowy sterownik do zastosowania w skalowalnych farmach drukarek 3D autorstwa Marka Pikuły zwyciężył w tegorocznym konkursie „Mój pomysł na biznes”, organizowanym dla studentów, pracowników i absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Konkurs premiuje tych, którzy wykazują ducha innowacyjności i przez swoją aktywność biznesową mają szanse stać się nowoczesnymi przedsiębiorcami, innowatorami i liderami nowoczesnej gospodarki.
Tegorocznym zwycięzcą został Marek Pikuła – student Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, który otrzymał pierwszą nagrodę za projekt "Sent Technology, Dirac Farm – sieciowy sterownik do zastosowania w skalowalnych farmach drukarek 3D".
Nagrodzony pomysł zakłada zaprojektowanie i wdrożenie zintegrowanego systemu sterowniczego Dirac Farm do zastosowania w farmach druku 3D. System pozwala na wysoką automatyzację procesu produkcji, redukując koszty instalacji, zarządzania i późniejszych modernizacji systemu. Jury doceniło przede wszystkim innowacyjność pomysłu i skupienie się na optymalizacji procesów i zwiększanie ich wydajności.
Moje zainteresowanie tą dziedziną trwa już cztery lata. Zaczynaliśmy od zwykłych, biurowych drukarek, by w ostatnim czasie skupić się na rozwiązaniach profesjonalnych, z możliwością zastosowania w przemyśle. Chodzi oczywiście o druk 3D w formie zespołów – farm drukarek
– powiedział Marek Pikuła. Jego zdaniem druk 3D ma olbrzymi potencjał.
Drugą nagrodę za inicjatywę "Droniarze – Specjalistyczne Usługi Dronem na lata 2019 – 2023" przyznano Anicie Kornobis, studentce Wydziału Organizacji i Zarządzania oraz Pawłowi Gaudynowi, studentowi Wydziału Transportu. Autorzy pomysłu planują świadczenie usług za pomocą bezzałogowych statków powietrznych - dronów.
W pierwszych dwóch latach oferować będą usługi filmowania i fotografii lotniczej na imprezach okolicznościowych oraz wykonywania zdjęć nieruchomości. Następnie będą poszerzać zakres działalności o wykonywanie map i modeli 3D terenu, pomiary geodezyjne zwałowisk oraz badania geofizyczne terenu. Planują również wykonywać przeglądy instalacji i kominów oraz opryskiwać grunty orne. W miarę rozwoju firmy chcieliby również wprowadzić do oferty usługę ochrony rozległych obiektów, przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych sterowanych autonomicznie. Jury doceniło u autorów chęć łączenia swoich pasji z pracą i wysoką motywację do osiągania zadowalających wyników.
Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się dwa pomysły: "Architecture LAB" – którego autorkami są dwie studentki Wydziału Architektury Anna Toborek i Joanna Machera, dotyczący projektowania przyjaznych dla środowiska budynków energooszczędnych i "Mobilna eko-myjnia" – autorstwa dwojga studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Nikoliny Poranek i Adriana Czajkowskiego. Pomysł dotyczy umieszczonej na samochodzie ekologicznej i oszczędnej myjni pojemników na odpady.