Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Sasin: Rozpędzenie inwestycji od połowy 2017 r.

Obecna sytuacja spowolnienia tempa rozwoju naszej gospodarki powinna wkrótce się skończyć.

Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
Obecna sytuacja spowolnienia tempa rozwoju naszej gospodarki powinna wkrótce się skończyć. Poseł Jacek Sasin, szef sejmowej komisji finansów publicznych, przyznał na spotkaniu z dziennikarzami, że już od połowy 2017 r. powinno nastąpić rozpędzenie inwestycji.

Według posła w tym czasie zaczną też działać zapisy „Konstytucji dla biznesu” przygotowywanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Przyspieszy wtedy także kontraktowanie i wydawanie środków, zwłaszcza na inwestycje infrastrukturalne z użyciem środków unijnych.

Do przyczyn obecnego spowolnienia tempa rozwoju polskiej gospodarki Sasin zaliczył również spadek wzrostu PKB w Niemczech – naszego najważniejszego partnera ekonomicznego i handlowego. - Przyspieszenie może nastąpić jednocześnie z doprowadzeniem do realnych zmian w funkcjonowaniu aparatu skarbowego, który musi stać się bardziej profesjonalny niż dziś – dodał poseł. W jego opinii, dla wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa inwestowania przez biznes, aparat skarbowy powinien w praktyce stosować znaną zasadę: „co nie jest prawem zakazane – jest dozwolone”. Choć z drugiej strony przejrzystość systemu prawnego i jednoznaczna interpretacja poszczególnych jego przepisów powinna odnosić się jedynie do przedsiębiorców uczciwych. Nie może być więc pobłażania dla oszustów ani zasłaniania się przez nieuczciwych biznesmenów nieznajomością prawa.

Poseł przytoczył dane Ministerstwa Finansów, z których wynika, że w I-III kwartałach br. budżet osiągnął o 14 mld zł (czyli o 8 proc.) więcej wpływów podatkowych niż w takim samym okresie w ub. roku. Zdaniem Sasina oznacza to, że zarówno prawo mamy coraz szczelniejsze, sprawniejsze stały się także działania aparatu skarbowego i służb celnych. W opinii posła te ostatnie powinny jednak zacząć realnie działać na drogach, zwłaszcza wzdłuż wschodniej granicy, które nie są w ogóle monitorowane. W rezultacie – według badań przytoczonych przez szefa sejmowej komisji finansów publicznych – na tych obszarach w praktyce wszystkie sprzedawane papierosy są nielegalne.

Wobec tego, zauważył Sasin, ministerstwa: finansów oraz infrastruktury powinny jak najszybciej wprowadzić rozszerzenie funkcjonującego z powodzeniem od kilku lat tzw. e-myta (systemu płatności /i monitoringu przejazdów/ viaToll dla samochodów ciężarowych) na wszystkie drogi przy granicy wschodniej, niezależnie od podjęcia prac nad nowym systemem, zapewniających pełny monitoring przewożonych po polskich drogach ładunków towarowych.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#inwestycje #Jacek Sasin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo