Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niemieckie firmy wstrzymują inwestycje w Wielkiej Brytanii

Niektóre niemieckie firmy wstrzymują się od dokonywania inwestycji w Wielkiej Brytanii do czasu aż dowiedzą się więcej na temat relacji, jakie ukształtują z resztą Europy po głosowan

Elionas2/pixabay.co.uk/CC0 Public Domain
Niektóre niemieckie firmy wstrzymują się od dokonywania inwestycji w Wielkiej Brytanii do czasu aż dowiedzą się więcej na temat relacji, jakie ukształtują z resztą Europy po głosowaniu ws. tzw. Brexitu - podaje brytyjska agencja Reuters.

O ile duże firmy takie jak Siemens czy Bosch, które mają „głębokie kieszenie” i mogą podjąć się długoterminowych zobowiązań na jednym z najbardziej lukratywnych rynków europejskich, to małe firmy zachowują się bardzo ostrożne.

Wielka Brytania jest ważnym rynkiem dla Niemiec, który stanowi około 7 procent niemieckiego eksportu.

Niemieckie Stowarzyszenie VDMA, które reprezentuje tysiące firm w przemyśle maszynowym, twierdzi, że wielu z jego członków nie chce podejmować w tej chwili żadnych zobowiązań finansowych.


„Firmy chcą nadal robić dobre interesy w Wielkiej Brytanii a większość z nich prawdopodobne teraz czeka, aby zobaczyć, jak potoczą się negocjacje wyjścia”, powiedział szef stowarzyszenia Thilo Brodtmann.


Rodzinna firma Kemper, która ​​produkuje systemy filtrowania powietrza oraz jednostki odprowadzania spalin dla przemysłu samochodowego i budowlanego, planowała zainwestować w marketing i operacje serwisowe w Wielkiej Brytanii w tym roku. Plany te zostały odłożone na półkę - „Na pewno nie będziemy tego robić teraz” - powiedział Reuterowi CEO firmy Bjoern Kemper. 

W wyniku niepewności gospodarczej przed i po głosowaniu ws. Brexitu firma Kemper, która posiada całkowity roczny obrót w wysokości około 40 milionów euro, powiedziała, że spodziewa się stracić około 1 miliona euro w sprzedaży, w Wielkiej Brytanii w tym roku.

Nie jest jasne, w jaki sposób Brexit wpłynie na brytyjską i niemiecką gospodarkę. Ludzie nie przestają inwestować, decyzje są po prostu zawieszone ... jeśli w grudniu lub w marcu zobaczą przyzwoity punkt lądowania, będą poruszać się do przodu znowu - podkreśla Reuters. powołując się na wysokich urzędników.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2016 roku niemiecki eksport do Wielkiej Brytanii uległ stagnacji. Spowolnienie to ostro kontrastuje z danymi z ubiegłego roku, kiedy niemiecki eksport do Wielkiej Brytanii osiągnął rekordową wartość prawie 90 mld euro. 

W 2015 roku Niemcy sprzedały więcej towarów tylko w Stanach Zjednoczonych i Francji.

Eksport do Wielkiej Brytanii spadł o 4,2 procent w pierwszym kwartale, w ujęciu rok do roku. Z kolei bezpośrednie inwestycje Niemiec w Wielkiej Brytanii spadły o 6 procent w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2016 roku-pokazują dane Bundesbanku.

Markus Kerber, dyrektor zarządzający BDI Federacji Przemysłu Niemieckiego, powiedział Reuterowi, że spodziewa się znacznego pogorszenia stosunków gospodarczych z Wielką Brytanią w najbliższych miesiącach. „Jeśli chodzi o nowe bezpośrednie inwestycje, to wygląda źle” -  powiedział.

Wszystko sprowadza się do negocjacji między Londynem i Brukselą. Zmniejszony dostęp do rynku dla Wielkiej Brytanii może być szkodliwy dla przepływów handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a UE - podaje Reuters.

 Źródło: Reuters

 

#Wielka Brytania #Niemcy #UE #inwestycje #Brexit

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wideo