Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prezes Zdzikot o stabilnych wynikach KGHM Polska Miedź. „Pomimo niekorzystnych czynników makroekonomicznych"

„Nasze solidne wyniki to efekt ciężkiej pracy całej załogi co, jak już nie raz udowodniliśmy, jest kluczem do sukcesu KGHM” – stwierdził Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.  Spółka zaprezentowała wyniki finansowe i produkcyjne po trzech kwartałach 2023 roku.

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot
@kghm_sa

„Bardzo zadowoleni jesteśmy z wyników produkcyjnych, ponieważ we wszystkich głównych kategoriach w tym obszarze mamy wzrosty po dziewięciu miesiącach”

– podkreślił Zdzikot, który równocześnie zaznaczył, iż na wyniki KGHM wpływ mają czynniki makroekonomiczne największych gospodarek świata, a te były dość niekorzystne. 

„W trzecim kwartale tego roku obserwowaliśmy na przykład niskie wskaźniki PKB w Europie (…) w gospodarce chińskiej zaś trudno dziś mówić o silnych impulsach czy to wzrostowych, czy spadkowych” – tłumaczył prezes KGHM, który jednak nie ukrywał satysfakcji, że pomimo takiej sytuacji grupa osiągnęła stabilne wyniki finansowe i produkcyjne.

Co z produkcją miedzi i srebra? 

Jak podkreśla spółka, pomimo niepewności i zmienności występującej w otoczeniu gospodarczym, produkcja podstawowych metali w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., czyli miedzi i srebra, została zrealizowana na stabilnym poziomie. Produkcja miedzi z aktywów krajowych wyniosła: górnicza 341 tys. ton, hutnicza 443,5 tys. ton.

„KGHM Polska Miedź S.A. zanotowała wzrost wydobycia urobku wagi suchej o 1,3 proc w porównaniu do 9 miesięcy 2022 roku. O blisko 3 proc. wzrosła również produkcja miedzi w koncentracie w miedziowej spółce. KGHM zaraportował też wzrosty w produkcji srebra metalicznego (+ 8 proc.) oraz złota (blisko 35 proc. na plusie)”

– poinformowano w komunikacie.

Nie można zapominać o produkcji miedzi płatnej z aktywów zagranicznych należących do KGHM Miedź: Sierra Gorda 59,7 tys. ton, Robinson17,3 tys. ton, Carlota 2,9 tys. ton, Zagłębie Sudbury 3,9 tys. ton.

Przychody na ustabilizowanym poziomie

Podczas czwartkowej konferencji, na której omówiono wyniki działalności KGHM Polska Miedź, prezes Zdzikot zwrócił uwagę na istotny fakt jaki miał miejsce w III kwartale tego roku:

„Cena miedzi wahała się pomiędzy 8017 a 8720 dolarów za tonę, osiągając finalnie średni poziom 8350 dolarów za tonę. To z jednej strony był poziom wyższy niż w analogicznym okresie 2022 r., natomiast bardzo istotnie na wyniki naszej grupy kapitałowej wpływa kurs dolara, który w trzecim kwartale 2023 r. był o ponad 12 proc. niższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku”.

W konsekwencji średnia cena miedzi w polskiej walucie była zdecydowanie niższa niż w III kwartale ubiegłego roku. 

Pomimo wahań cen i czynników makroekonomicznych skonsolidowane przychody Grupy KGHM za okres 9 miesięcy 2023 roku wyniosły 25 648 mln zł, czyli na poziomie osiągniętych rok wcześniej. 

„Zysk netto 9 miesięcy wyniósł 836 mln PLN, czyli o 84% mniej niż analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek wyniku netto spowodowany był niższym wynikiem operacyjnym, niższym wynikiem z różnic kursowych oraz zdarzeniami jednorazowymi występującymi rok wcześniej w postaci sprzedaży projektu Oxide na rzecz Sierra Gorda oraz sprzedaży kopalni Franke poza Grupę, jak również mniejszego odwrócenia utraty wartości pożyczek udzielonych wspólnemu przedsięwzięciu”

– wyjaśniono w komunikacie spółki.

Aktywa netto Grupy na dzień 30 września 2023 roku wyniosły 33 108 mln PLN, a aktywa zagraniczne wpłaciły do KGHM Polska Miedź S.A. w okresie 9 miesięcy 2023 roku 46,6 mln USD.

Inwestycje na wielu polach

„Nie zwalniamy inwestycyjnego tempa nieustannie poszukując jak najbardziej zasadnych ekonomicznie rozwiązań” – stwierdził prezes Zdzikot.

Z kolei wiceprezes ds. aktywów zagranicznych Mirosław Kidoń zapewnił, że inwestycje przebiegają zgodnie z planem, a nakłady inwestycyjne wyniosą 3,25 miliarda złotych.
 

„Skupiamy się na tworzeniu, utrzymaniu i produkcji, ale też na rozwoju. Skupiamy się na udostępnianiu złóż, uzbrajaniu rejonów górniczych”

– powiedział Kidoń.

Lista inwestycji już realizowanych, ale również zaplanowanych jest bardzo długa, a istotne miejsce zajmują inwestycje energetyczne. 

„Dzięki zaangażowaniu i własnym źródłom energii w tym z OZE, KGHM był w stanie w tym roku pokryć blisko 17 proc. ogólnego zużycia energii elektrycznej w spółce. We wrześniu KGHM nabył portfel ośmiu instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi blisko 50 MW” – podkreśliła spółka, która systematycznie rozszerza projekty elektrowni PV, także na własnych terenach. 

Nie można zapominać o planach związanych z transformacją energetyczną.  

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym KGHM otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją”

– podkreślono.

Szczegółowe informacje o wynikach produkcyjnych i finansowych KGHM Polska Miedź S.A można znaleźć TUTAJ

 Źródło: niezalezna.pl, kghm.com, PAP

 

#KGHM Polska Miedź #Tomasz Zdzikot

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo