O surowcach na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Miedź napędza transformację energetyczną

"Nie da się przetransformować energetyki bez miedzi, to nasz ceny surowiec, o który musimy dbać - razem także ze srebrem, którego jesteśmy - poprzez KGHM – drugim producentem na świecie" - stwierdził wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Podczas trwającego właśnie Forum Ekonomicznego w Karpaczu debatowano m.in. o znaczeniu surowców - w których obszarach surowcowych Polska ma potencjał i powinna rozwijać wydobycie. To był kluczowy temat panel zorganizowanego przez KGHM.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
O surowcach na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Niezalezna.pl

Wiceminister Piotr Dziadzio, główny geolog kraju i wiceminister klimatu i środowiska, zauważył że Polska była dobrze przygotowana do kryzysu surowcowego, z którym mieliśmy do czynienia po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Wcześniejsze działania pozwoliły nam dywersyfikację źródeł dostaw np. ropy i gazu. Przeszliśmy ten kryzys znacznie łagodniej niż inne kraje. Będziemy dalej przygotowani eksploatację kopalin, by zapewniać bezpieczeństwo surowcowe – mówił Dziadzio.

Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych (nadzoruje spółki wydobywcze i energetyczne) przekonywał, że mamy surowce, które zabezpieczają nam bezpieczeństwo energetyczne.

– Nie da się przetransformować energetyki bez miedzi to, nasz ceny surowiec, o który musimy dbać razem także ze srebrem, którego jesteśmy - poprzez KGHM – drugim producentem na świecie.  Nowa energetyka wymaga także pierwiastków ziem rzadkich. Nasze spółki muszą sięgać poza granice naszego kraju, robią to także inne kraje

– przekonywał.

W trakcie debaty zorganizowanej przez KGHM przedstawiono dane, w których wynika, że 20 proc.zapotrzebowania na miedź będą generowały projekty związane z zieloną energetyką.

Tomasz Zdzikot, prezes KGHM, podkreślał w tym kontekście, że czerwony metal to surowiec napędzający transformację w tym sektorze.

– To kluczowy pierwiastek, świadczą o tym np. niedawne decyzje Departamentu Energii  USA o wpisaniu miedzi na listę surowców krytycznych. Przemawiają także liczby: przeciętny samochód spalinowy potrzebował 30-40 kg miedzi, elektryczny już 150 kg. Z kolei turbina wiatrowa to 5 ton miedzi, a farma fotowoltaiczna, 3-4 tony miedzi

– mówił prezes KGHM. – Warto zwrócić także na szczególnie cenny molibden, który produkujemy za granicą – dodał. 

2/3 tego pierwiastka jest używane w stopach, ważne zastosowania znajduje również w przemyśle lotniczym, czy zbrojeniowym.

Kasjan Wyligała, prezes LW Bogdanki, zapowiedział, że kierowana przez niego spółka także włączy się w transformację energetyczną.

– Chcemy się dywersyfikować poza węgiel i będziemy wydobywać inne surowce. To 11 kopalin w 20 lokalizacjach – powiedział Wyligała.

 Źródło: Niezalezna.pl

 

#KGHM #surowce #Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo