Nowe drogi rozwoju miedziowego giganta

Największa górnicza produkcja miedzi od pięciu lat i rekordowy wynik produkcji srebra w koncentracie – oto wynik Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA za pierwsze półrocze br. Spółka rozwija też inne działy produkcji i zwiększa nakłady inwestycyjne.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Dobre wyniki spółki pozwalają na godne wynagradzanie załogi
KGHM

Rekordowy, najlepszy od 2004 r. wynik w półrocznej produkcji srebra w koncentracie – 677,4 tony. Najwyższa od pięciu lat półroczna produkcja miedzi

po raz kolejny udowadniamy naszą silną pozycję wśród światowych liderów branży

– podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

Dzięki różnorodnym działaniom w obszarze wydobycia KGHM zapewnia bezpieczeństwo surowcowe kraju i jest filarem gospodarczym Polski

– dodaje.

KGHM od lat jest w czołówce światowych producentów miedzi i srebra. W rankingu World Silver Survey 2023 grupa utrzymała pierwsze miejsce w zestawieniu największych kopalń srebra na świecie i drugie miejsce w kategorii największych producentów srebra. Grupa należy też do najbardziej zaufanych producentów srebra na świecie – kolejny rok z rzędu uzyskała certyfikat London Bullion Market Associa-tion (LBMA) za odpowiedzialną produkcję srebra w 2022 r. Certyfikat potwierdza zgodność działań Polskiej Miedzi z wymogami określonymi w LBMA Responsible Silver ­Guidance i pozwala na uzyskanie wpisu na prowadzoną przez LBMA prestiżową listę Good Delivery. Natomiast certyfikat i prawo do posługiwania się znakiem The Copper Mark przyznano niedawno należącej do KGHM Hucie Miedzi Cedynia. Znakiem Copper Mark od 2021 r. mogą się chwalić również pozostałe huty KGHM: Głogów i Legnica.

Zgodnie z założeniami w tym roku spółka planuje najwyższy w historii poziom nakładów inwestycyjnych i kapitałowych przy zachowaniu stabilnej pozycji kapitałowej, finansowej i operacyjnej. Zakładane na 2023 r. rzeczowe nakłady inwestycyjne KGHM wynoszą 3, 25 mld zł, pozostałe zaś nakłady inwestycyjne – 2,129 mld zł. KGHM udostępniania dzięki temu m.in. nowe złoża, w tym najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze – szyb GG-1 o głębokości 1348 m. 

Szyb w Kwielicach to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta i największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. Grupa przystępuje też do opracowania studium wykonalności budowy nowoczesnej warzelni soli. Inwestycja ma charakter biznesowy i jednocześnie proekologiczny. Zmniejszy zasolenie wód technologicznych KGHM i pozwoli na uzyskanie neutralnej dla środowiska wody pozbawionej soli i zanieczyszczeń. Dodatkowo wyprodukowane zostanie do miliona ton soli warzonej rocznie i blisko 70 tys. ton nawozów dla rolnictwa. KGHM kontynuuje też prace nad dokumentacją wykonawczą dla Bazy Obrotu Złomem w programie Huta Hybrydowa Legnica oraz projektów eksploracyjnych w Polsce i rozwojowych w aktywach zagranicznych. Prowadzi też działania związane ze zwiększeniem produkcji energii ze źródeł własnych, w tym OZE, projektów związanych z energią słoneczną i wiatrową oraz wodorem.

Niedawno spółki z Grupy Kapitałowej KGHM podpisały umowę dotyczącą strategicznej współpracy ze spółkami z Grupy Kapitałowej PGZ. Umowa określa możliwe obszary wspólnych działań, m.in. przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych i handlowych. Jako priorytetowy wskazano obszar amunicyjno-rakietowy.

Produkujemy miedź i metale, które mają kluczowe znaczenie w energetyce i elektronice, a znajdują też zastosowanie w branży zbrojeniowej. Współpraca z PGZ otwiera nowe możliwości dla synergii naszych działań i umożliwi ściślejszą współpracę także między spółkami należącymi do naszych grup kapitałowych

– powiedział prezes Zdzikot.

Oprócz miedzi, srebra i złota w hutach KGHM produkowane są: ołów surowy, ołów rafinowany, kwas siarkowy, siarczan niklawy i selen.
Dobre wyniki spółki pozwalają na godne wynagradzanie załogi. Zarząd KGHM podjął właśnie uchwałę w sprawie kwoty zaliczki dla pracowników na poczet dodatkowej nagrody za pierwsze półrocze 2023 r. oraz dodatkowej jednorazowej nagrody za ten okres. To efekt spotkania i porozumienia ze związkami zawodowymi w ramach Za-kładowego Układu Zbiorowego Pracy. Zgodnie z porozumieniem 30 sierpnia na konta pracowników KGHM trafi ok. 35 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia.
 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#KGHM Polska Miedź #inwestycje #wydobycie

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mariusz Andrzej Urbanke
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo