Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Mocne dementi KGHM ws. rzekomego końca współpracy z NuScale. Jest też reakcja Amerykanów

Umowa pomiędzy KGHM Polska Miedź S.A. a spółką NuScale cały czas obowiązuje i nieprawdziwe są medialne doniesienia o zakończeniu współpracy. Także Amerykanie zdementowali tego typu rewelacje. „Zobowiązania firmy NuScale wobec KGHM nie uległy zmianie” – zapewniła wiceprezes amerykańskiej firmy Diane Hughes.

KGHM dementuje doniesienia o końcu współpracy z NuScale
mat. prasowe

Na łamach „Rzeczpospolitej” napisano kilka dni temu, że amerykańska firma NuScale wypowiedziała umowę dotyczącą budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) dla polskiej spółki KGHM Polska Miedź SA. Temat natychmiast podchwyciły inne media, zwłaszcza zajmujące się tematami gospodarczymi i energetyką.

Tego typu "rewelacje" błyskawicznie zdementował nie tylko miedziowy holding, ale również Amerykanie.

"KGHM stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach”

- podkreślono w specjalnym komunikacie.

W kolei Polska Agencja Prasowa skontaktowała się z przedstawicielami amerykańskiej firmy.

"Zobowiązania NuScale wobec KGHM nie uległy zmianie. Nasze plany dalej przewidują, że pierwsza elektrownia używająca technologii SMR NuScale będzie zbudowana w USA, a kolejne projekty będą powstawać wkrótce potem"

- przekazała wiceprezes Diane Hughes.


Przy tej okazji przedstawiono stan faktyczny dotyczący komunikatów na temat amerykańskiej firmy i przyszłości budowy małych reaktorów jądrowych KGHM:

13 kwietnia 2023 r. KGHM Polska Miedź S.A. wystąpiła do Ministra Klimatu i Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji zasadniczej, tj. pierwszej decyzji administracyjnej w systemie pozwoleń i zezwoleń, o jaką może starać się inwestor dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej. W przedmiotowym wniosku KGHM wskazał następujące lekkowodne technologie reaktorowe przewidziane do zastosowania w planowanym przez Spółkę przedsięwzięciu inwestycyjnym: Rolls-Royce SMR™ (UK SMR™), NUWARD™, SMR-160™, BWRX-300™ oraz VOYGR™.

Technologia przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC została wskazana przez Spółkę – wyłącznie na potrzeby procedowania wniosku – jako technologia „preferowana” ze względu na znaczne zaawansowanie postępowania certyfikacyjnego tej technologii przed Amerykańską Komisją Dozoru Jądrowego (NRC) w Stanach Zjednoczonych. Należy podkreślić, iż KGHM Polska Miedź S.A. jako drugi inwestor w elektrownię jądrową w ogóle i jako pierwszy inwestor planujący budowę małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce otrzymał dnia 13 lipca 2023 r. od Ministra Klimatu i Środowiska decyzję zasadniczą obejmującą swoim zakresem wszystkie zaproponowane technologie reaktorowe, zgodnie z żądaniem Spółki określonym we wniosku.

Pragniemy podkreślić, że Spółka obecnie koncentruje się na najbardziej sprawdzonych konstrukcjach, jakimi są ciśnieniowe reaktory lekkowodne (charakteryzujące się, w przeciwieństwie do reaktorów wrzących, brakiem negatywnych doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa), co znacznie upraszcza i skraca prace projektowe.

Przyjęte przez Spółkę podejście koresponduje ściśle ze stanowiskiem Rady Ministrów wyrażonym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.

KGHM Polska Miedź S.A. biorąc pod uwagę wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz Agencji Energii Jądrowej NEA OECD w Paryżu, zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności. W związku z powyższym, zakończenie projektu budowy elektrowni jądrowej VOYGR-6™ realizowanej w Stanach Zjednoczonych w ramach Carbon Free Power Project, nie ma przesądzającego wpływu na projekt jądrowy SMR realizowany na tym etapie przez KGHM Polska Miedź S.A. niezależnie od jakiegokolwiek dostawcy technologii i bez zastrzeżenia wyłączności. Umowa o prace wstępne zawarta z NuScale Power, LLC dnia 14 lutego 2022 r. umożliwiła Spółce dostęp do danych technicznych dostawcy technologii niezbędnych m.in., do zainicjowania procesu wyboru docelowej technologii reaktorowej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#KGHM #smr #NuScale

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo