Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Młodzi profesjonaliści odebrali nagrody

600 zawodników z 32 krajów i trzydniowa rywalizacja w 42 konkurencjach – to tegoroczne finały zawodów EuroSkills w liczbach. Gospodarzem imprezy po raz pierwszy w historii była Polska. W Gdańsku nasi reprezentanci zdobyli łącznie 13 medali.

foto: Młodzi profesjonaliści
EuroSkills

EuroSkills to międzynarodowe zawody, które odbywają się co dwa lata i stanowią okazję do rywalizacji i wymiany doświadczeń wśród młodych profesjonalistów reprezentujących różne dziedziny zawodowe. To także okazja do promowania innowacyjności i współpracy między edukacją a biznesem.

– WorldSkills i EuroSkills nazywane są igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych. To najbardziej prestiżowe i największe na świecie konkursy umiejętności zawodowych – od zawodów osadzonych w najnowocześniejszych technologiach, przez robotykę i mechatronikę, po tradycyjne gotowanie, spawanie czy florystykę. EuroSkills są najlepszym narzędziem popularyzacji kształcenia zawodowego wśród uczniów i studentów oraz stanowią doskonałą odpowiedź na rosnące potrzeby rynku pracy, ponieważ przyczyniają się do budowania nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki, a mówiąc wprost: generują wymierny wzrost gospodarczy

– tłumaczy dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. 

Na EuroSkills tradycyjne umiejętności, takie jak gotowanie, spawanie czy florystyka, spotykają się z nowoczesnymi zawodami, jak cyfrowa architektura czy integracja robotów przemysłowych. Zdaniem Rafała Bienia, dyrektora pionu automatyki przemysłowej w Siemens Polska, biznes jest otwarty na branżowe talenty, a firmy robią wiele, by wyłuskać najlepszych specjalistów.

– W Polsce mamy wielu doskonałych absolwentów uczelni technicznych. Oferujemy im różnorodne programy stażowe, możliwości praktyk zawodowych. Prowadzimy też program „Inżynierki 4.0”, skierowany do obecnych studentek czy zaraz absolwentek uczelni technicznych lub kierunków nauk ścisłych. Angażujemy się w działalności tego typu jak mistrzostwa EuroSkills

– mówi Rafał Bień

EuroSkills Gdańsk 2023, pod hasłem #UnitedBySkills, był wyjątkowym wydarzeniem dla Polski, łączącym sektor przemysłowy, społeczny i edukacyjny. W ciągu trzech dni pełnych zmagań o miano najlepszego w każdej z 42 branż walczyło blisko 600 młodych fachowców z 32 krajów Europy. Wydarzenie odbyło się po raz 8. w historii, ale po raz pierwszy to właśnie Polska była jego gospodarzem. 

Oprócz trzech złotych medali Polacy zdobyli jeszcze 1 srebrny, 3 brązowe, a także 6 medali doskonałości, przyznawanych za zdobycie ponad 700 punktów w danej dyscyplinie.

 Źródło: EuroSkills

 

###EuroSkills ###UnitedBySkills ##Sport ##Art.Media

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

PR
Wczytuję ocenę...
Wideo