Miedź surowcem strategicznym w Europie i USA

Miedź napędza rewolucję energetyczną. Bez tego surowca transformacja energetyczna nie jest możliwa i dlatego miedź znalazła się na liście strategicznych surowców zarówno Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych. Polsce bezpieczeństwo surowcowe zapewnia KGHM.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
W Polsce wydobywa się połowę ogólnej produkcji górniczej miedzi w UE|
KGHM

W sierpniu tego roku Departament Energii USA dołączył miedź do listy surowców strategicznych, wskazując na to, że do 2035 r. zapotrzebowanie na ten surowiec podwoi się w skali świata. Popyt na miedź będzie kreować transformacja energetyczna, która obecnie się dokonuje. 

Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź, wskazał, że np. do produkcji samochodu o napędzie elektrycznym potrzeba 150 kg miedzi, a do turbiny wiatrowej o mocy 3 MW – niemal 5 ton. Analitycy rynku potwierdzają, że to właśnie produkcja samochodów elektrycznych, akumulatorów, elektrycznych silników trakcyjnych, magazynów energii, paneli słonecznych itd. będzie główną siłą napędzającą popyt na miedź. A tymczasem na świecie mamy ogromne niedobory tego surowca.

Peru i Chile, najwięksi producenci miedzi na świecie, ograniczają wydobycie. Szwajcarska firma Glencore ogłosiła w styczniu tego roku, że zawiesza działalność swojej kopalni miedzi w Peru ze względu na zawirowania polityczne i społeczne. Pod znakiem zapytania jest też przyszłość kopalni miedzi w Panamie.

„Chile prawdopodobnie będzie produkować mniej miedzi w latach 2023–2025”

– oszacował Goldman Sachs.

UE również jest w trudnej sytuacji, bo zużywa rocznie o kilkaset tysięcy ton miedzi więcej, niż jest w stanie wyprodukować na swoim terytorium. Na szczęście potrzeby Polski na miedź zabezpiecza KGHM.

"Wydobycie miedzi z naszych złóż na Dolnym Śląsku stanowi 50 proc. ogólnej produkcji górniczej miedzi w UE"

– powiedział prezes Zdzikot. 

Koncern inwestuje w rozwój wydobycia. Szyb GG-1 w Kwielicach został otwarty w czerwcu tego roku. To najgłębszy szyb górniczy w Europie. Przygotowanie tej inwestycji trwało kilkanaście lat. Rozpoczęły się też pierwsze prace przy budowie 32. szybu KGHM, GG-2. Plac szybowy powstaje w okolicach miejscowości Słone w Zagłębiu Miedziowym. Na miejscu rozpoczęły się już wiercenia otworów podszybowych prowadzone przez spółkę z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź – PeBeKa. Obecnie trwa odwiert dwóch z trzech przewidzianych otworów. Ponadto równocześnie wykonywane są badania geologiczne realizowane przez KGHM Cuprum.

Koncern stanowi filar bezpieczeństwa surowcowego kraju. Prezes Zdzikot zwrócił uwagę, że Polityka surowcowa państwa do 2050 r., przyjęta w ubiegłym roku, to dokument wizjonerski. W jego załączniku zostały wskazane surowce strategiczne i krytyczne.

"Wszystkie nasze produkty są na tej liście: miedź rafinowana, srebro, złoto, molibden czy nikiel"

– wyliczał prezes.

KGHM jest drugim producentem srebra na świecie. Polska, mając własne surowce, ma więc szanse przeprowadzić transformację energetyczną mniejszym kosztem.
 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#KGHM Polska Miedź #transformacja energetyczna #miedź

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Lucyna Piwowarska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo