KGHM jako jedyna firma z Polski znalazła się w rankingu Carbon Clean 200, w którym wyróżniono podmioty najlepiej dbające o ochronę środowiska.
Carbon Clean 200 to lista największych światowych spółek publicznych, które zostały uszeregowane pod względem tzw. czystych przychodów. Oprócz KGHM znaleźli się tam tacy giganci jak Apple, Tesla, Siemens, czy Intel. W rankingu podmiotów najlepiej dbających o czyste środowisko nie ma bezpośrednich konkurentów KGHM – największych światowych producentów miedzi.
Sierra Gorda przeciera szlak
Wśród najlepszej „dwusetki” z całego świata znalazła się jedna firma z polski: KGHM Polska Miedź. To potwierdzenie, że realnie działamy, aby iść drogą zrównoważonego rozwoju
– mówi Piotr Chęciński, dyrektor komunikacji korporacyjnej KGHM.
Obecność KGHM w rankingu dowodzi, że firmy z branży górniczej i wydobywczej mogą prowadzić swoją działalność przemysłową z poszanowaniem środowiska naturalnego, o czym bardzo rzadko się mówi
– dodaje.
KGHM podkreśla, że chce być liderem działań proekologicznych. Górnictwo ewoluuje i stale się unowocześnia, aby jak najlepiej współgrać z przyrodą, czego przykładem jest kopalnia Sierra Gorda w Chile, która w 100 proc. zasilana z odnawialnych źródeł energii.
Warto podkreślać ten fakt, bo zapotrzebowanie na surowce kopalne, takie jak miedź stale rośnie, co sprawia, że sektor górniczy z pewnością będzie jeszcze długo odgrywał ważną rolę w światowej gospodarce
– podsumowuje Chęciński. Miedziowy gigant planuje, że do 2030 roku połowa zużywanej w firmie energii pochodzić będzie ze źródeł własnych, w tym z OZE.
Ekologiczny imperatyw
Aby znaleźć się w rankingu Carbon Clean każda brana pod uwagę firma musiała spełnić podstawowy warunek – uzyskiwania ponad 10 proc całkowitych przychodów z czystych źródeł. „W naszym raporcie znaleźli się główni gracze korporacyjni z 35 krajów na całym świecie, którzy przodują w tej transformacji środowiskowej. Są to firmy, które umieszczają zrównoważony rozwój w centrum swoich produktów, usług, modeli biznesowych i inwestycji. To korporacje, które uznają imperatyw gospodarki niskoemisyjnej” – piszą autorzy raportu z Corporate Knights i As You Sow.
Z rankingu Carbon Clean 200 wykluczono z założenia m.in. spółki naftowe, gazowe, czy zakłady użyteczności publicznej, które wytwarzają mniej niż 50 proc. swojej energii ze źródeł ekologicznych. Ponadto Clean 200 nie obejmuje firm zbrojeniowych, niektórych producentów jedzenia (np. oleju palmowego), czy też wytwórców pestycydów.
Corporate Knights to kanadyjski instytut badawczy, który znany jest globalnych rankingów nt. zrównoważonego rozwoju (przykładowo Global 100 Most Sustainable Corporations in the World ogłaszany jest podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos). As You Sow to z kolei amerykańska organizacja non-profit, dbająca w imieniu akcjonariuszy firm o ich społeczną i ekologiczną odpowiedzialność.