Ekspansja polskich firm na świecie. Ale może być ich znacznie więcej

Polskie firmy doskonale sobie radzą na zagranicznych rynkach i w wielu przypadkach są już znanymi markami na świecie, cenionymi przez ekspertów. Warto więc rozszerzyć globalną ekspansję rodzimych przedsiębiorców. W trakcie dyskusji na Forum w Karpaczu sporo uwagi poświęcono temu zagadnieniu. Jako przykład wzorcowych działań wskazywano KGHM Polska Miedź.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
O ekspansji polskich firm na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
KGHM

Podczas 32. Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyła się debata zorganizowana przez KGHM pod hasłem „Zagraniczna ekspansja. Jak polski biznes podbija świat?”.

Biorący udział w dyskusji minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że rząd wspiera zagraniczne inwestycje polskich firm. 

„Widać, że nasze członkostwo w UE przynosi w tym zakresie korzyści.  Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej to eksport na wspólny rynek stanowił 25 proc. całości, a obecnie jest to 75 proc. i ogromnie wzrosła przy tym jego wartość. Bardzo pomogło tutaj zniesienie barier, chociaż nie zrobiono tego we wszystkich dziedzinach, np. na rynku usług panują spore dysproporcje”

– tłumaczył minister. 

Szynkowski vel Sęk zwrócił również uwagę, że nasza obecność w UE ma sens z jednym zastrzeżeniem – unijne regulacje w zakresie przedsiębiorczości nie mogą iść za daleko. 
„Widać to w np. po cenach energii, które w UE dla firm są za wysokie, dwa razy wyższe niż np. w USA” – dodał. 
Jako przykład globalnej ekspansji i doskonałego radzenia sobie na zagranicznych rynkach wskazano działalność KGHM. 

„Jesteśmy obecni na czterech kontynentach i wszystkie surowce, które tam wydobywamy mają strategiczne znaczenie dla gospodarki. W ten sposób budujemy bezpieczeństwo surowcowe naszego kraju – mówił Tomasz Zdzikot, prezes KGHM. - „W synergii z dyplomacją nasza ekspansja zagraniczna, to że zatrudniamy tam ludzi, otwieramy firmy i inwestujemy, buduje pozytywny wizerunek Polski”.

Z kolei Mateusz Wodejko, wiceprezes KGHM, przypomniał, że chilijska kopalnia Sierra Gorda  generuje blisko miliard dolarów EBITDA. 

„Setki milionów dolarów z trafiły już do Polski i dalej będą płynąć do naszego kraju” – podkreślił Wodejko. 
Podobnego zdania o konieczności dalszego zaangażowania polskich firm na międzynarodowej arenie są przedstawiciele branży finansowej.

„Pomagamy rodzimym firmom - zwłaszcza na rynkach u dużych ryzykach. My te ryzyka pokrywamy tworząc odpowiednie mechanizmy i gwarancje wspólnie z KUKE. Partycypujemy także w zagranicznych funduszach wspierających ekspansję, np. w Funduszu Trójmorza” – powiedział Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK
Jerzy Kwieciński, wiceprezes Pekao SA, zauważył, że nasz kraj powinien intensywnie stawiać na budowę międzynarodowych czempionów, rozpoznawanych za granicą. 

„KGHM jest tu dobrym przykładem, jest wśród największych miedziowych firm na świecie. To co zrobiła ta firma wychodząc na rynek południowo i północnoamerykański jest rzeczywiście imponujące. Mamy także prywatne firmy, które zdobywają przyczółki zagraniczne, jak np. Maspex, czy Fakro. Powinno być ich więcej i cieszę się, że rząd popiera wychodzenie polskich firm za granicę”

– podsumował Kwieciński.

 Źródło: niezalezna.pl,

 

#Forum Gospodarcze #KGHM #Karpacz

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo